Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Berlínská iniciativa chce zrušit „pódiová girls“ na Tour de France

Berlínská iniciativa chce zrušit „pódiová girls“ na Tour de France

Berlínská iniciativa „She36“ odstartovala na Tour de France peticí boj proti takzvaným pódiovým dívkám.

Z manifestace v Berlíně
10. července 2019 - 07:20

„Pódium girls jako dekorace, i jako cena pro cyklisty?" Ženy nejsou žádné předměty, žádné výhry! Jako matka, cyklistka a zakladatelka zavedené berlínské cyklistické skupiny tvrdím, že je škoda, že tato tradice stále existuje,“ píše petentka Tamara Danilovová ze skupiny „She36".

Po desetiletí, po každé etapě a na konci Tour, vítězové dostávají květiny a polibky od dobře vypadajících žen. Toto je také běžné v jiných cyklistických závodech a sportech. Na Tour v Itálii byla vybrána jedna nebo více „Miss Giro d'Italia", které působí v celém závodě jako pódiové girls.

„Tradice pódiových dívek trvala po celá desetiletí. Ale vítr se nyní otočil a my bychom měli také rozbít staré tradice v cyklistice,“ píše se v textu petice. „Sportovci, aktivní a silné ženy, solidární muži, matky a otcové" jsou vyzváni, aby tento "obraz sexismu" zrušili a reorganizovali obřady vítězství společensky a sociálně spravedlivým způsobem".


Když v sobotu začalo Tour de France v Bruselu, iniciátoři v Berlíně demonstrovali se žlutými dresy proti použití pódiových girls. Vedoucí závodník průběžného pořadí i celkový vítěz totiž nosí žlutý dres. Petici podepsalo zatím zhruba 17.000 lidí.

Tour de France je největší každoroční sportovní akce, kterou sledují více než tři miliardy diváků v televizi a dvanáct  milionů na trati. Tour de  France se vysílá ve 190 zemích.

Údajně dosud vedení Tor de France neodpovědělo. Zatím jedinou reakcí bylo zablokování oficiálního účtu na Instagramu "She36". Danilová nyní plánuje předat shromážděné podpisy řediteli Tour Christianu Prudhommovi na konci závodu 28.července.

(rp,prvnizpravy.cz,jungefreiheit,foto:she36)