Svátek má: Albert

Zprávy

Velikost textu:

BI: Nový čínský radar uvidí americké „stealthy“ i za horizontem!

BI: Nový čínský radar uvidí americké „stealthy“ i za horizontem!

Čínští vědci vyvinuli vysokofrekvenční radarový systém, který umožní detekovat americká „stealth“ letadla na dlouhé vzdálenosti, informoval Business Insider.

Formace "stealth" stíhaček F-35
14. června 2019 - 04:20

Nicméně, jak časopis poznamenal poznamenal, že omezení radaru nedovolí Číně stanovit přesné umístění amerických bitevniků, a tyto systémy mohou být údajně snadno vyřazeny z činnosti.

Čína vyvinula vysokofrekvenční radarový systém, který je podle svého tvůrce schopen detekovat neviditelná letadla za horizontem viditelností, a proto může ohrozit nejmodernější americký bitevník páté generace, uvedl Business Insider.

Podle čínského vědce Liu Yongtanga, který vede projekt, pracuje nový radar ve vysokofrekvenčním elektromagnetickém rozsahu a má široký paprsek. To umožní detekovat cíle na moři a ve vzduchu na vzdálenosti stovek kilometrů za všech povětrnostních podmínek.
 
Hlavní rozdíl mezi novým radarem a konvenčním radarovým systémem spočívá v tom, že elektromagnetické vlny se pohybují v přímém směru. Protože povrch Země je kulatý, nevidí cíl za horizontem. Vynález týmu Liu Yongtana však vyzařuje vlny, které se pohybují po hladině moře, což umožňuje detekci mořských a vzdušných objektů za přímou viditelností.

 
Kromě toho čínští vědci tvrdí, že radar je maskovaný proti antiradarovým raketám.
 
Za svůj vynález byl Liu Yongtan navržen na státní cenu, protože, podle vojenských expertů, radar významně rozšířil schopnost Číny odolat vnějším hrozbám, a již byl označen za „první linii obrany země“.
 
Podle západních odborníků, takové technologie jsou sice schopny detekovat stíhačky se stealth technologií, nicméně řada omezení nedovolí, aby bojoval s americkým stíhacím bombardérem F-35.
 
„Může říci, že tam je něco, ale tento objekt nemůže charakterizovat,“ uvedl Todd Harrison, expert Centra pro strategické a mezinárodní studie. Kromě toho řekl, že radar „nebude schopen získat přesné umístění" objektu.

Justin Bronk z britského Royal United Institute for Defence Studies věří, že nová technologie umožní Číně rozšířit své znalosti o tom, kde působí americká neviditelná letadla. Nelze ji však použít k navádění raket k ničení amerických cílů.
 
Navíc je takový radar stále zranitelný vůči útoku, protože je snadno viditelný z vesmíru a podléhá účinkům elektronického boje. To může být užitečný pouze v raných fázích bitvy, napsal Business Insider.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)