Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Bild: Americký velvyslanec se pokusil vydírat německé firmy!

Bild: Americký velvyslanec se pokusil vydírat německé firmy!

Americký velvyslanec v Německu Richard Grenell „otevřeně" vyhrožoval německým společnostem sankcemi, pokud neodmítnou účast v projektu ruského plynovodu „Nord Stream-2“, upozornil Bild.

Ilustrační foto
13. ledna 2019 - 11:05

Podle údajů bulváru však vedení firem vnímalo dopisy amerického diplomata jako „pokus o vydírání" a na německém ministerstvu zahraničí Grenellova prohlášení vyvolala vlnu rozhořčení.

Jak noviny napsaly, „americký diplomat vysvětlil ve svých dopisech" své vměšování do záležitostí německých firem následujícím způsobem: podle něj, jestliže kvůli dovozu plynu „Nord Stream - 2" a „Turkish Stream" bude tranzit plynu do Evropy přes Ukrajinu zbytečný, pak Kyjev ztratí svoji důležitost v oblasti bezpečnostní politiky a předpokládá se, že hrozba „ruských zásahů" se údajně zvýší.

Kromě toho Grenell tvrdí, že Evropská unie se stane závislou na Ruské federaci v oblasti energetické bezpečnosti.


„V důsledku toho firmy, které podporují výstavbu obou plynovodů, aktivně narušují bezpečnost Ukrajiny a Evropské unie," uvedl v dopisech velvyslanec Spojených států v Německu.

Německé koncerny, zdůraznil Grenell, by si měly zcela uvědomit, že projekt „Nord Stream - 2“ ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy a že mohou ztratit svou pověst a podléhat sankcím.

Podle Bildu však německé firmy vnímaly dopisy amerického velvyslance jako „pokus o vydírání". Na ministerstvu zahraničních věcí Spolkové republiky Německo vyvolala prohlášení Grenella vlnu rozhořčení. Ministerstvo se domnívá, že jednání amerického velvyslance jednoduše neodpovídá diplomatickým tradicím.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)