Svátek má: Lumír

Zprávy

Velikost textu:

Britské letectvo procvičí útok na ruské a čínské satelity

Britské letectvo procvičí útok na ruské a čínské satelity

Nově vytvořené britské vesmírné velení plánuje nové výcvikové mise s pečlivě vybranými piloty, uvedl Daily Express.

Stíhačky Typhoon
22. února 2021 - 07:20

Podle deníku budou během těchto cvičení muset stíhačky Typhoon královského letectva simulovat útok na nepřátelské satelity v případě možného konfliktu s Ruskem nebo Čínou.

Nově utvořená jednotka britských ozbrojených sil může brzy vyslat stíhačky RAF na „ okraj vesmíru “, aby si procvičily ničení nepřátelských satelitů. Daily Express to uvedly vysoce postavené zdroje z ministerstva obrany.

Během neozbrojených cvičných letů vystoupí stíhací piloti Typhoonú na 40 000 stop a poté na 20 000 stop. Během skutečného konfliktu budou muset zaměřit nepřátelské satelity a vystřelit na ně protisatelitní rakety ve výšce 60 tisíc stop a poté se vrátit na základnu.

Zdroje RAF dodaly, že Spojené království i nadále prosazuje odpovědné chování ve vesmíru. Současně by podle článku bylo „ pošetilé plně nevyzkoušet možnosti nutné k deaktivaci satelitů “.
 
Tréninkové plány se staly známými pouhé dva týdny poté, co byl velitel letectva Paul Godfrey, zkušený pilot Typhoonu, jmenován prvním vedoucím britského vesmírného velení, upozorňuje Daily Express.

Šéf RAF Mike Wigston poznamenal, že hovory o vesmíru jako o možné oblasti vojenské konfrontace jsou stále považovány za „ kontroverzní “. Britské ozbrojené síly by ale podle jeho názoru byměly být zároveň připravené na hrozby vyplývající z provozu  satelitů se vší vážností.

„Budoucí konflikt nemusí začít ve vesmíru, ale nepochybuji, že se tam bude objeví velmi rychle. A celý konflikt  lze dokonce vyhrát nebo prohrát ve vesmíru. Proto musíme být připraveni bránit a v případě potřeby hájit naše nejdůležitější národní zájmy ,“ uvedl Wigston. „Už jsme viděli, že země jako Čína, Rusko a další rozvíjejí protisatelitní schopnosti, " dodal.

Ve Velké Británii stále chybí protisatelitní rakety. Spojené státy však tuto technologii používají od 80. let, kdy byla jedna vypálena ze stíhačky na starý meteorologický satelit.

Rusko dosud ukázalo dva typy vesmírných zbraní. Za prvé se jedná o protisatelitní rakety s pravým výstupem vypuštěné ze země; Za druhé, vesmírný systém, který údajně byl vypuštěn z jednoho ze satelitů, “ tvrdí noviny.V loňském roce Pentagon potvrdil, že Čína již má pozemní rakety. Podle amerického ministerstva mohou zasáhnout satelity pohybující se na „ nízké oběžné dráze Země “, připomíná Daily Express.
 
Na Typhoony lze instalovat moderní americké protisatelitní rakety SM-3. "Výhodou anti-satelitní zbraně na lodi nebo letadle je, že ji můžete vystřelit z kteréhokoli místa, " říká Justin Bronk, výzkumný pracovník think tanku RUSI.
 
Ale i když Spojené království koupí SM-3, tak dlouhé rakety budou muset být umístěny pod křídly Typhoonu, což by mohlo způsobit problémy s rozložením hmotnosti. Podle Bronka je proto nutné identifikovat možné problémy s asymetrií v simulátorech řízení stíhaček.

(rp,prvnizpravy.cz,dailyexpress,foto:arch.)