Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

Britští voliči nechtějí za premiéra ani Johnsona ani Hunta

Britští voliči nechtějí za premiéra ani Johnsona ani Hunta

Většina veřejnosti by nezvolila jako příštího premiéra ani Borise Johnsona ani Jeremyho Hunta.Očekává se ale, že konzervativci zvolí v příštím kole Borise Johnsona jako svého příštího předsedu.

Jeremy Hunt a Boris Johnson
9. července 2019 - 07:20

Navzdory popularitě Borise Johnsona u jemu věrných konzervativců, exkluzivní průzkum pro The Idependent  ukázal, že 37% by nezvolilo „ani jednoho z nich“, zatímco 13% bylo nerozhodnutých.

Voliči těsně upřednostňovali Borise Johnsona (28%) před jeho soupeřem, Jeremy  Huntem (22%), ale ani polovina z 1 532 osob, které oslovil BMG Research, by si nevybrala ani jednoho z nich.

Boris Johnson je favoritem konzervativních příznivců, kteří chtějí, aby Johnson nahradili Theresu Mayovou, 46% je pro Johnsona, 33% pro Hunta.

Johnson, který prosazuje brexit za každou cenu má příznivce jak mezi konzervativci, Ukip a Stranou pro brexit, zatímco Jeremy Hunt, který neprosazuje tvrdý brexit, má podporu u voličů Labour party, Zelených a Skotské nacionální strany.

Zatímco členové Konzervativní strany zvolí svého nového předsedu a tím i nového britského premiéra, tak vítěz bude čelit velké bitvě, aby zvítězil nad veřejností.


„29. března jsme byli skoro připraveni. A budeme připraveni do 31. října. Je důležité, aby to naši partneři viděli. Musejí se podívat hluboko do našich očí a myslet si: „Můj bože, tito Britové skutečně odejdou. A odejdou za těchto podmínek,“ řekl Boris Johnson v rozhovoru pro The Telegraph.

Poslanec  Konzervativní strany Dominic Grieve předložil v pondělí návrh zákona kvůli Severnímu Irsku, který by přinutil Commons (Dolní sněmovna), zasedat v říjnu, což by znemožnilo rozpuštění parlamentu před brexitem.

„Pokud brexit projde bez dohody, tak to bude konec Unie Severního Irska a Spojeného království,“ uvedl v BBC John Pienaar, politický komentátor.

Ale šéf Strany pro Brexit Jacob Rees-Mogg nesouhlasil a prohlásil: „Poslanecká sněmovna a Sněmovna lordů odsouhlasily zákony nezbytné k odchodu 31. října a jediný způsob, jak to zastavit, by bylo zrušit tyto zákony a já bych byl velmi překvapeni, kdyby se to stalo. “

David Gauke, ministr spravedlnosti, patří mezi starší torye, kteří se spojili, aby zmařili Brexit bez dohody, podporuje ho 30 poslanců.

Pan Gauke v projevu BBC Andrew Marr Show řekl: „Existuje značné množství konzervativních poslanců, kteří stejně jako já věříme, že bychom měli opustit Evropskou unii, ale věříme, že bychom měli Evropskou unií opustit s dohodu.“

(rp,prvnizpravy.cz,independent,foto:arch.)