Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

Byla konference v Dauhá úspěšná? Přinesla jen žvásty

Byla konference v Dauhá úspěšná? Přinesla jen žvásty

Houf 60 lidiček z Afghánistánu si dva dny pokecal s houfem 17 kluků z Tálibánu. Nazvali to 3.konferencí v Dauhá. První dvě proběhly v Moskvě. Závěrečné usnesení prý znamená úspěch. Ve skutečnosti se Tálibánci smějí pod vousy.

Z jednání
10. července 2019 - 09:01

Obecné kecy vydávají politici za úspěch. Když se dohodli, tak jenom na obecnostech nebo drobných detailech, upozorňuje v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Obě strany se dohodly na následujících bodech: Všichni považují jednání za super, jsou oddáni sjednocené a islámské zemi (islám mají v ústavě, tak proč o tom ještě kecají?) a odkládají stranou všechny etnické rozdíly v zemi, Afghánistán nesmí být svědkem dalšího pokračování války, a mezinárodní společenství, regionální a vnitroafghánské formace musí respektovat hodnoty Afghánců (nikdo neví jaké jsou hodnoty Afghánců, protože každý kmen a každé etnikum si jede po svém, tak bude jednoduché je ne-dodržovat), bojující strany by se měly vyhnout hrozbám, včetně hrozby pomstou a konfliktním výrazům.

Účastníci mírové konference v Dauhá se bezmála svíjeli rozkoší nad tím, že probíhají mírová jednání mezi Amíky a Talibanci v Kataru a věří, že efektivní a pozitivní výsledek jednání bude přínosem pro Afghánistán.
Tyto velmi obecné body usnesení v podstatě nemají žádný význam. Důležité je to, kdo a kde ovládá jaký prostor, jaké silnice má pod palbou, čili kam kdo nemůže dopravit zásoby a posily.

Tálibánu to neublíží

Rozkošné je, že by měly být podniknuty kroky k vybudování prostředí důvěry těmito kroky:
  • propuštění starších, zdravotně postižených a nemocných.
  • zajištění bezpečnosti veřejných institucí včetně škol a náboženských škol, nemocnic, trhů, přehrad a výrobních objektů.
  • Respektovat dosavadní vzdělávací instituce.
  • Respektovat a chránit důstojnost lidí, jejich život a majetek a minimalizovat civilní oběti na nulu.

Nejedná se o nic jiného, než že se z vězení dostanou také někteří velitelé Tálibánu, kteří oživnou a zapojí se do vedení, resp. plánování dalších akcí. Z vězení propuštění sotva se ploužící zasloužilí Tálibánci mohou být tvrdými politickými šéfy svěřených okresů, budou spolupracovat na vytváření seznamu zlých státních zaměstnanců atp.

Bezpečnost veřejných institucí bude problém spíše pro vládu, protože jak střílet na Tálibánce z letadel a vrtulníků, kdy zmizí v chráněných budovách – tedy včetně škol a náboženských škol, nemocnic, trhů, přehrad a výrobních objektů? Talibanci bezpečnost budov nebudou ohrožovat. Půjdou se tam jenom vyčůrat a odpočinout si před další střelbou ze zálohy.

Již dnes se Talibanci chechtají, že UNAMA, organizace OSN pro Afghánistán, hlásí, že více civilních mrtvol vyrobili začátkem letošního roku vládní a američtí letci, než zločinné nástražné bomby Talibanců.

V době, kdy Afghánci jednali s Talibanci na konferenci, v provincii Baghlan lidé protestovali ve městě Pul-e-Khumri, protože při náletu vládního letadla zemřelo 7 civilistů. Minimálně deset členů Talibanu se skrývalo poblíž domu, který byl zasažen leteckým úderem, když je vládní letadlo chtělo dostat.
    
Práva žen srovnají islámské hodnoty

Hezkým bodem bylo: Práva žen budou zajištěna v politických, sociálních, hospodářských, vzdělávacích a kulturních oblastech v rámci islámských hodnot.

Čili v rámci islámských hodnot dojde ke změně ústavy a zákonů a vypadne důležitých pár vět, časem zmizí povinné kvóty ženských v různých institucích, a pomaličku bude ženský element vytlačen. Protože v rámci islámských hodnot lze zdůvodnit cokoliv.

Očekávané nastalo

Obecné usnesení s bezvýznamnými detaily z jednání bylo jediným východiskem, protože, jak uvedla agentura afghantimes.af, řada účastníků vnitroafghánského dialogu v Kataru, kteří podporují vládu, se snažila dělat problémy s cílem zabránit dohodě mezi Talibanem a afghánskými politiky. Ale pro Taliban to je výhodné, protože ukazuje, že je otevřený vnitroafghánskému dialogu a ukazuje Američanům jak je Tálibán vstřícný.

Vnitřní situace v Afghánistánu se mezitím komplikuje. Nesoulad mezi poslanci je zjevný, a doslova chaos kolem dosluhujícího prezidenta Ghaniho vede k vyjádřením v tisku, že právníci tvrdí o rozhodnutích prezidenta Ghaniho vůči ministerstvům, že si navzájem odporují a obviňují prezidenta, že ve své vládě hraje dvojí hru. Prezidentský systém (podobný americkému) totiž dává prezidentovi silnou pravomoc.

Mezitím se armáda snaží ze všech sil o ofenzívní akce, aby zmenšila sílu a vliv Tálibánu. Přitom se v ten samý čas očekává, že neoficiální konference Afghánců s Tálibánem připraví půdu pro pořádání přímých rozhovorů mezi vládou a členy Talibanu s cílem dosáhnout trvalého míru.

(rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:arch.)