Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Čína: Jaké bezpečnostní hrozby od společnosti Huawei?

Čína: Jaké bezpečnostní hrozby od společnosti Huawei?

Zástupci různých zemí, kteří prohlásili, že Huawei v posledních několika dnech ohrožuje jejich národní bezpečnost, dosud neposkytli žádné důkazy k svým slovům, řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kang.

Ilustrační foto
11. prosince 2018 - 06:20

Minulý týden japonská média oznámila, že japonské orgány hodlají zakázat čínské telekomunikační zařízení Huawei Technologies a ZTE, aby sloužily pro vládní agentury v zemi, protože se obávaly špionáže od čínských zpravodajských služeb. Viceprezident Evropské komise Andrus Ansip také minulý týden řekl, že ES vyjádřila obavy z rizika neoprávněného sběru dat od čínských technologických společností v Evropě.

„Všimli jsme si, že v krátké době několik lidí z jednotlivých zemí tvrdí, že Huawei může představovat hrozbu pro jejich národní bezpečnost. Mohu říci, že žádný z nich dosud neposkytl důkaz, který by potvrdil, jak Huawei ohrožuje a ovlivňuje jejich národní bezpečnost,“ citovala diplomata RIA Novosti.


Podle něj tito lidé naprosto nezoodpovědně vytvářejí překážky pro normální fungování podniků založené na spekulacích.

„Podle mého názoru tato opatření vůbec neumožňují ekonomickou spolupráci. Chtěl bych se těchto lidí zeptat, co by cítili, kdyby  výrobky vyráběné v jejich zemích byly kvůli takovýmto spekulacím omezovány. Huawei je soukromá čínská společnost, která spolupracuje s mnoha zeměmi na celém světě, a my jsme neslyšeli, že tyto země mají problémy s kybernetickou bezpečností," dodal Lu Kang.


Dcera zakladatele Huawei Žen Ženfeie a viceprezidentka společnosti Meng Wanžou byla 1. prosince zadržena v kanadském Vancouveru. Její vydání je požadováno Spojenými státy na základě podezření z porušení amerických obchodních sankcí proti Íránu. Čínské velvyslanectví v Kanadě označilo zadržení za hrubé porušení lidských práv.

Je zjevné, že tato operace Kanady a USA značně zkomplikuje Trumpův pokus dohodnout urovnání obchodní války s Čínou. Ta již v reakci zrušila jednání s obchodní delegací Kanady.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)