Svátek má: Vendelín

Zprávy

Velikost textu:

Čína získává body ve válce s koronavirem proti USA

Čína získává body ve válce s koronavirem proti USA

Pandemie by mohla „vystřelit“ Čínu na pozici světového lídra, zatímco Evropa a USA se snaží vyrovnat s ekonomickými důsledky, píše publicista Le Monde Philippe Bernard.

Ilustrační foto
26. března 2020 - 06:20

Po vyhlášení vítězství nad epidemií ve své zemi využívá Peking pozitivní zkušenosti při humanitární pomoci Západu k podpoře nadřazenosti svého politického systému. Současně se USA a Čína navzájem obviňují z vytvoření nového viru a oživení rétoriky studené války.

Zatímco evropská ekonomika upadá kvůli koronavírusu a Trump dělá chaotická rozhodnutí, Peking vyhlásil vítězství nad touto nemocí a vede diplomatickou válku, aby pokročila ve své metodě boje, Philippe Bernard  se zamýšlí nad tím, že první světová válka přispěla k oslabení Evropy a vytvořila hegemonie USA, potom mohou budoucí historici považovat pandemii COVID-19 za událost, která udělala z Číny  světového lídra.  Na vrcholu mezinárodní krize novinář připouští, že není možné přesně odpovědět na tuto otázku bez skutečných údajů o době trvání epidemie a skutečném rozsahu poškození.Americký historik Hal Brands připomíná, že po finanční krizi v roce 2008 přinesla ztráta prestiže a moci Američanů Číně výzvu pro USA. Nyní, podle jeho názoru, země usilující o světovou nadvládu zcela neuspokojivě řeší největší krizi tohoto století, a proto „koronavírus„ bezpochyby “znovu přivede Číňany k diskreditaci a svrhnutí americké dominance ve světovém podnikání.
 
Autor článku připomíná, že bychom neměli být silně naplněni senzační „diplomacií ochranných masek“, touto „měkkou mocí“, se kterou se Peking snaží vyhladit vzpomínky na svou odpovědnost za šíření viru. Letadla s ochranným vybavením a zdravotnickým personálem vyslaná do Itálie, Francie, jakož i do Srbska a Libérie, jsou pokusem čínského režimu zapomenout na ty aspekty pandemie, které zpochybňují jeho tajný kult a autoritářství. Čína tvrdí, že porazila koronavirus a nyní se představuje jako dobrý Samaritán, zatímco oslabená a destabilizovaná Evropa a USA se jí snaží vyrovnat.
 
Evropská unie, která v únoru poslala do Číny 50 tun humanitární pomoci, byla zjevně méně úspěšná v umění usilovat o uznání těchto symbolů „přátelství“, píše se v Le Monde: kdo si nyní pamatuje, že letadla posílaná evropským občanům do Wuchan dodávala masky a antiseptický gel ? Oficiální mluvčí ministra zahraničí uvedl, že podle čínské tradice je nutné poděkovat za dobro a ještě větší dobro. Peking tedy jasně ukazuje nadřazenost svého systému, který je schopen izolovat a nechat miliony lidí pod dohledem, jakož i velkorysost jako supervelmoc, kterou nyní nelze pominout.
 
To však neznamená, že demokracie nejsou schopny odolat pandemii: Jižní Korea, Hongkong, Tchaj-wan a Singapur (označovat autoritářský režim v Singapuru za demokraciii je dost odvážné, a oslabuje to tvrzení autora - pozn. red.) ukazují, že je to možné. Bylo jim zabráněno v šíření nemoci kombinací hmotných faktorů - prováděním hromadných testů, izolací infikovaných lidí, nošením masek, kontrolou na hranicích a sledováním pohybu lidí - a kulturními charakteristikami - konfuciánská poslušnost, pocit úcty ke státu, kolektivní sebevědomí, které neumožňuje jednotlivci prosadit se na úkor celku a dělá z roušky znamení úcty k ostatním, a ne nedůvěru. Kromě toho hořká zkušenost s epidemií viru SARS v roce 2003 naučila tyto země zdravotní politiku a užitečné a citlivé občanské reflexy.
 
Američtí demokraté ještě neřekli své poslední slovo o rovnováze mezi kvalitou lékařské péče, podporou ekonomiky a udržováním občanských svobod, ale čínská propaganda je podporována úplnou absenci mezinárodní solidarity ve Spojených státech a chaotickými rozhodnutími Donalda Trumpa. Recese americké a evropské ekonomiky situaci zhoršuje, zatímco čínské továrny pokračují v práci. Peking využil skutečnosti, že Trumpova administrativa je zaneprázdněna krizí a snaží se obsadit prázdné místo v Evropě.

Podle Philippa Bernarda, dva měsíce po podpisu obchodní dohody, koronavírus přivane mezi Peking a Washington vítr studené války, bezprecedentní z krveprolití na náměstí Nebeského klidu. Po vyloučení novinářů následovala oboustranná obvinění z obou stran. Pekingský mluvčí šíří zvěsti o konspirační teorii, že američtí vojáci přinesli virus do Číny. V reakci na to se Donald Trump obrátil k xenofobní rétorice a hovořil o „čínském viru“ místo o „koronavírusu“. Každý našel svého obětního beránka.
 
V této slovní válce, autor článku poznamenává, má Čína výhodu: řídí část dodavatelských řetězců na Západě, zejména prodej léčiv. Takže 97% antibiotik prodávaných v USA je vyrobeno v Číně. Prudký tón Donalda Trumpa během volební kampaně však zvyšuje jeho popularitu mezi voliči. Bernard v článku Le Monde poznamenává, že Čína se dosud oficiálně neprezentovala jako světový vůdce, ale právě začala nová studená válka na pozadí koronaviru.

(rp,prvnizpravy.cz,lemonde,foto:arch.)