Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

CNN: Ruská špionážní loď u USA – signál držte se od našich základen?

CNN: Ruská špionážní loď u USA – signál držte se od našich základen?

Stačí, aby ruská válečná loď proplula kanálem La Manche a britské ozbrojené síly jsou na nohou. Nyní podobná situace se znatelnými prvky hysterie probíhá ve Spojených státech.

Ruská rozvědná loď "Viktor Leonov"
20. ledna 2018 - 11:05

Americká armáda pozorně sleduje pohyby ruské špionážní lodi „Viktor Leonov“, informuje CNN. Tato ruská špionážní loď byla viděna v oblasti Dominikánské republiky a směřovala k východnímu pobřeží Spojených států. A zde je velké množství amerických vojenských zařízení, včetně velkých základen americké ponorkové flotily.
 
Brian Todd, korespondent CNN: „Zástupce vojenského velení USA oznámil, že ruská průzkumná loď „Viktor Leonov“ byla viděna v blízkosti Dominikánské republiky, ale vypadá to, že se pohybuje vysokou rychlostí na sever. V současné době americká armáda pečlivě sleduje souřadnice lodi, protože má na cestě na území USA velké množství objektů, vyvolávající zájem rozvědky.“
 
CNN: Nyní ruská přední rozvědná loď směřuje k východnímu pobřeží Spojených států. Americký vojenský úředník řekl CNN, že před několika dny byla loď, která se jmenuje „Victor Leonov“ viděna, jak opouští přístavy Trinidad a Tobago. Naposledy byla viděn poblíž pobřeží Dominikánské republiky.
 
MIichael Kauffman, vojenský odborník Centra pro námořní výzkum: „Ruské průzkumné lodě nechodí na protokolové návštěvy nebo s demonstrací vlajky.“
 
CNN: Podle amerického činitele se ruská průzkumná loď už dříve pohybovala podél východního pobřeží Spojených států. Na její cestě se nacházely nejdůležitější americká námořníc zařízení, jako Cape Canaveral, který provádí podvodní operace, Kings Bay v Georgii, kde je základna ponorek vybavených jadernými balistickými raketami, Norfolk, největší světové námořní komplex, New London v Connecticutu, kde je další významná základna ponorky.

 
CNN: Co může tentokrát zajímat loď „Leonov"?
 
Michael Kauffman:„Loď pravděpodobně bude na lovu signálů rozvědky a údajích o trasách - všechno, co by mohla získat. A pokusí se vystopovat signatury amerických ponorek. A je více než pravděpodobné, že americké námořnictvo bude reagovat. Loď samozřejmě bude hledat další informace, které může zachytit z různých lodí a letadel, které americké námořnictvo pošle, aby ji sledovaly.“
 
CNN: Mise lodi „Viktor Leonov" probíhá během toho, kdy námořní a letecké síly Vladimíra Putina uskutečňují operace po celém světě a doprovázely je velmi provokativními akcemi. Ruské stíhačky létají nad americkými válečnými loděmi, ruské lodě projíždějí po kanálu La Manche, u pobřeží Británie a špioní za podvodními internetovými kabely (CNN se nezmiňuje o „operacích“ NATO v blízkosti ruských základen v Baltu, o pravidelných letech rozvědných letounů v Černém moři a Středomoří, o špionování podél pobřeží Krymu atd.– pozn. red.)
 
Michael Kauffman:Důvod, proč chtějí sestavit mapu, je to, že v budoucích konfliktech a krizích je budou moci napadnout a zničit, nebo jakýmkoli jiným způsobem narušit jejich výkonnost."

 
CNN: Nebezpečná hra, v jejímž rámci se pozorovatelé obávají růstu konfrontace na moři ve stylu „Lov na Rudý říjen". Pokud kapitán lodi nebo pilot udělá chybu a spustí palbu na nepřítele, co od toho očekává Vladimir Putin?
 
Michael Kimmage, bývalý poradce amerického ministerstva zahraničí: „Rusko tak může zasít strach, a možná vidí v tomto strachu něco jako páku. Nemají takovou páku v běžných diplomatických vztazích. Takže pomocí této lodi mají tendenci získat takovou páku. A to by mělo vyvolat velké obavy ve Spojených státech.“
 
Podle odborníka je to také součástí velké strategie Putina. Nejen promítá ruskou námořní moc ve světě, ale také signalizuje ruským protivníkům USA a NATO, aby se držely vpovzdáli od jejího dědictví: námořních základen v Baltském a Černém moři, v Tichomoří a v Severním ledovém oceánu, kterých si Rusko vysoce cení.

(kou, prvnizpravy.cz, cnn.com, foto: arch.)