Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Koronavirový spor ve skandinávském spojenectví!

Die Welt: Koronavirový spor ve skandinávském spojenectví!

Jiný přístup k boji proti koronaviru vyvolal hádku mezi skandinávskými zeměmi, napsal někecký list Die Welt.

Vlajsky skandinávských zemí
29. května 2020 - 04:20

Nechtějí otevřít hranice se Švédskem, které zvolilo zvláštní způsob, jak omezit pandemii, a který neukládal přísná omezení. Podle publikace jsou tak ohroženy hospodářské vazby, kulturní jednota a svoboda pohybu mezi skandinávskými zeměmi.

Mezi skandinávskými zeměmi došlo k tvrdému sporu, uvedl Die Welt. Chtějí otevřít své hranice turistům, ale Švédsko může být z tohoto procesu vyloučeno. Důvodem jezvláštní švédský způsob boje proti koronaviru, který spočívá v neexistenci přísných omezujících opatření.

V tomto ohledu se Švédsko obává o svou ekonomiku a cestovní ruch, ale zde se jedná také o základních historických a kulturních otázkách, poukázaly noviny. Skandinávské země byly vždy přesvědčeny, že jsou „lepší“ než zbytek Evropy, ale nyní se tato jednota otřásla kvůli odlišným názorům na boj proti krizi.


Jak Die Welt poznamenal, do všeho také vstoupila finanční otázka. Švédské podniky na hranici s Norskem a Finskem již začínají mít pocit, že Švédsko je kvůli pandemii koronaviru považováno za nebezpečnou zónu. V sázce je navíc jeden z hlavních úspěchů skandinávských států: Severní cestovní pas. Již v 50. letech získali Švédové, Norové, Finové a Dánové možnost volného pohybu mezi svými zeměmi. Nyní, kvůli možnému uzavření hranic se Švédskem, může být tomuto sdružení uštědřen tvrdý úder.

Kromě toho mají skandinávské země zvláštní kulturní příbuznost: jak noviny uvedly, mnoho obyvatel jižního Švédska je často zvyklo cestovat do Kodaně. Norové, Dánové a Švédové snadno rozumějí druhým jazykům a téměř všichni Finové se na školách učí švédsky. Kromě toho jsou všechny skandinávské státy spojeny se snahou rozšířit sociální sféru: v tomto ohledu bylo Švédsko pro zbytek vždy příkladem jako ekonomicky nejúspěšnější země s nejvyspělejší sociální sférou. 

Nyní však švédští sousedé hodnotí epidemiologickou situaci v zemi jako „problematickou“: podle Die Welt statistika tyto odhady potvrzuje. Ve Švédsku je úmrtnost na koronavirus čtyřikrát vyšší než v Dánsku, téměř osmkrát než ve Finsku a desetkrát než v Norsku. Zároveň testy protilátek provedené ve Stockholmu na konci dubna ukázaly pozitivní výsledek pouze u 7,3% lidí: Švédsko tedy ani zdaleka nezískalo populační imunitu.
 
Nicméně deník připustil, že i tak může Dánsko nakonec ustoupit a otevřít hranici. Dánské restaurace a hotely jsou příliš závislé na švédských turistech, dodal Die Welt.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)