Svátek má: Kristýna

Zprávy

Velikost textu:

El Mundo: Ukrajinci si musí vybrat mezi „žertem, úderem a chytlavou písní“

El Mundo: Ukrajinci si musí vybrat mezi „žertem, úderem a chytlavou písní“

Na Ukrajině, kde je často změna vedení, přišly na pomoc Ukrajincům celebrity, napsal španělský deník El Mundo.

Ukrajinská Nejvyšší rada
13. června 2019 - 10:10

Nadcházejících parlamentních voleb se zúčastní politické síly pod vedením představitelů sportu a šoubyznysu. A nyní, jak ironicky publikace poznamenala, si ukrajinští občané budou muset vybrat mezi „žertem, úderem a chytlavou písní“.

„Žil byl komik prezident. Starosta hlavního města, který byl kdysi boxerem. A jedna rocková hvězda se rozhodla zúčastnit se parlamentních voleb 21. července, aby se připojila k vládnoucí koalici,“ napsal sarkasticky Xavier Colás, novinář El Mundo. „Ukrajina je zemí ovládaná „show“. Jak autor poznamenal, všechny tři příběhy se odehrávají právě teď na Ukrajině, kde se vedení často mění. A nyní celebrity přišyi na pomoc Ukrajincům.
 
Aby se voliči nespletli při hlasování, tak si prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij zvolil pro svou stranu stejně jako název televizního seriálu, ve kterém hrál roli hlavy státu - „Služebník lidu“.
 
Politická síla bývalého boxera Vitalije Klička se nazývá „Úder“. A nakonec, 44letý zpěvák Svjatoslav Vakarčuk, zpěvák skupiny „Okean Elzy“, nedávno vytvořil stranu „Hlas“.

 
Vakarčuk je známý politický aktivista, který v roce 2007 již krátce pobyl v parlamentu. Minulý měsíc oznámil, že si vytváří vlastní stranu, aby vyčistil „toxický močál, který se stal parlamentem“. Podle průzkumů veřejného mínění bude „Hlas“ moci vstoupit do Nejvyšší rady je schopen hrát rozhodující roli, když nový prezident bude vytvářet vládnoucí koalici.
 
Nepokoje na Majdanu v roce 2014 umožnily vzniknout určitým očekáváním, a Vakarčuk a prezident-komik Zelenskij se staly ztělesněním touhy Ukrajinců po ještě větších změnách, které podle mnoha Ukrajinců ještě nebyly dostačující.

Bývalý boxer Vitali Kličko je v politice od roku 2013. Jako starosta Kyjeva se pokouší proměnit ukrajinské hlavní město v „okno změny“ za pomoci jízdních pruhů pro bicykly a zelených zón, ale v postsovětském prostoru je obvykle vnímán jako blázen a každý den se na internetu o něm objevují vtipy.
 
Kolem Klička se točí i další „hvězdy". Například bývalý prezident Gruzie a bývalý guvernér regionu Oděsa Michail Saakašvili. Petro Porošenko svého času připravil tohoto politika o  ukrajinské občanství, které mu sám dříve poskytl. Ale poté, co Porošenko opustil presidentství, Saakašvili uspořádal divadelní návrat na Ukrajinu.
 
„Ukrajinští voliči si nyní musí vybrat mezi nejlepším žertem, nejsilnějším úderem a nejchytlavější písní,“ dodal rozverně El Mundo.

(kou, prvnizpravy.cz, elmundo.es, foto: arch.)