Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

El Periódico: Kamiony z USA pro Venezuelu - to není humanitární pomoc!

El Periódico: Kamiony z USA pro Venezuelu - to není humanitární pomoc!

Nákladní vozy s potravinami a léky, které poslal Washington na hranici s Venezuelou - to není humanitární pomoc, napsal El Periódico.

Ilustrační foto
12. února 2019 - 11:04

Humanitární pomoc, jak poznamenal autor, by měla poskytovat nezávislá organizace. A Spojené státy reálně využívají toho, co se děje, aby dosáhly svých cílů, zejména aby rozdělily řady venezuelské armády a odstranily Nicolase Madura od moci.

Americký prezident Donald Trump není v žádném případě prvním, kdo využívá humanitární pomoc, aby ospravedlnil manévry, které jsou pro něj výhodné, uvedl novinář Raphael Vilasanjuan ve svém článku pro El Periódico. Tato technika byla již použita k útoku na Somálsko, k získání informací v Afghánistánu nebo ke zvýšení důvěryhodnosti okupace Iráku.
 

Proto ale nákladní automobily naložené potravinami a léky, které jsou již na hranici s Venezuelou, i když mohou pomoci některým lidem, kteří jsou v nouzi, ale stále nejsou humanitární pomocí, zdůraznil autor.
 
Jak je vysvětleno v článku, humanitární pomoc se poskytuje obětem přírodních katastrof nebo případům jakéhokoli konfliktu, kdy orgány nejsou schopny uspokojit základní potřeby obyvatelstva. A tady se na nákladní automobily na venezuelské hranici docela hodí tento popis. Aby však byla pomoc skutečně považována za humanitární, musí splňovat tři podmínky: „být nezávislá, nestranná a neutrální."
 
Jednoduše řečeno, v případě konfliktu by taková pomoc neměla být spojena s žádným účastníkem konfrontace a měla by být poskytována v reakci na potřeby celé populace země. Organizace, které jsou nezávislé na jakýchkoli vládách a účastnících se konfliktu se zkušenostmi v oblastech konfliktů, se proto podílejí na poskytování humanitární pomoci.
 
„Lze to říci o kamionech, které USA poslaly na hranici?" položil autor rétorickou otázku.
 
Jedna věc je jasná: lidé Venezuely jsou v nouzi. Kvůli milionové inflaci, mnoho segmentů společnosti prostě nemá za co koupit jídlo. Nemocnice nemají dostatek léků, které jsou v některých případech nezbytné.
 
Nicolas Maduro může popřít existenci humanitární krize, i když se zdá, že existuje. Kromě toho venezuelský vůdce stále neumožňuje přepravu kamionů do země, a tak demonstruje v čí rukou je moc. Existuje však ještě jeden důvod, proč to Maduro dělá - je přesvědčen, že ve skutečnosti to, co kamiony vezou, není pomocí, nýbrž pastí, jejímž cílem je ho zbavit moci.

 
Venezuela v současné době prožívá politický konflikt mezi samozvaným prezidentem Juan Guaidóem a prezidentem Nicolasem Madurem, který byl údajně podvodně zvolen, uvedl článek.

V zemi existuje značný potenciál pro vojenskou konfrontaci. A právě tady hráči světa vystupují na scénu. Plán pomoci Venezuelanům je zaměřen na dosažení otevření koridoru k hranicím a tím k legalizaci Juana Guaidóa. Tento plán byl vymyšlen ve zdech Bílého domu s podporou nejradikálnějších opozičních členů venezuelské diaspory ve Spojených státech a také s podporou některých členů Venezuelského národního shromáždění, kteří považují za zbytečné uskutečnit jakákoliv jednání.
 
Pomoc je poskytována nejen na podporu obyvatelstva, ale také na to, aby se vnesl rozkol do řad venezuelské armády, která se kvůli okolnostem může rozhodnout neuzavřít hranici pro nákladní automobily s potravinami a léky. Takže to není humanitární pomoc.

„Když se konfrontace stane extrémně zuřivou, objeví se vlci. Na pozadí eskalace konfliktu je poselstvím této pomoci oknem, v níž vlk ukazuje svoji tlapu intervence. Mezitím jsou kamiony na hranici, Rusko otevřelo agenturu v Moskvě, aby obcházelo embargo a spravovalo venezuelské ropné účty z Kremlu. To jsou jen dva příklady toho, jak Venezuela tančí s vlky," uzavřel novinář Raphael Vilasanjuan svůj článek pro El Periódico.

(kou, prvnizpravy.cz, elperiodico.com, foto: arch.)