Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan: V turecko-amerických vztazích neexistuje zdravý proces

Erdogan: V turecko-amerických vztazích neexistuje zdravý proces

Turecký prezident říká, že Ankara zvažuje získání více ruských obranných systémů navzdory americkým námitkám a spojencům z NATO.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
27. září 2021 - 03:20

V rozhovoru s americkou TV CBS News prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že Turecko bude rozhodovat o svých obranných systémech nezávisle.

V rozhovoru s korespondentkou Margaret Brennanovou v New Yorku minulý týden Erdogan vysvětlil, že Turecku nebyla dána možnost koupit rakety Patriot americké výroby a že USA nedodaly tajné letouny F-35, přestože obdržely platbu 1,4 miliardy USD.

Člen NATO Turecko bylo vyloučeno z programu F-35 a byli sankcionováni vysocí úředníci ministerstva obrany poté, co koupili ruský obranný systém protiraketové obrany S-400.

USA důrazně nesouhlasí s používáním ruských systémů v rámci NATO a tvrdí, že představují hrozbu pro letouny F-35. Turecko tvrdí, že S-400 lze používat samostatně, aniž by byly integrovány do systémů NATO, a proto nepředstavují žádné riziko.

V loňském roce USA sankcionovaly Turecko za jeho nákup podle zákona z roku 2017 zaměřeného na potlačení ruského vlivu. Tento krok byl poprvé, kdy byl zákon - nazvaný Counting America's Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA) - použit k potrestání amerického spojence.


„Samozřejmě, samozřejmě, ano," řekl poté, co uvedl, že se Turecko rozhodne pro vlastní obranu, v reakci na Brennanové otázku, zda Turecko nakoupí více S-400.

Před odletem z New Yorku Erdogan novinářům řekl, že vztahy s prezidentem Joe Bidenem nezačaly dobře navzdory tomu, co nazýval svou dobrou prací s předchozími americkými vůdci během jeho 19 let v čele Turecka.„Nemohu upřímně říci, že v turecko-amerických vztazích existuje zdravý proces," citovala Erdogana státní tisková agentura Anadolu.

Erdogan také řekl tureckým médiím, že Turecko v případě potřeby koupí nové systémy protiraketové obrany a že již vyvíjí své vlastní sytémy.

Tato otázka je jedním z několika zásadních bodů turecko-amerických vztahů, které zahrnují také americkou podporu syrských kurdských bojovníků, které Turecko považuje za „teroristy“, a pokračující americkým asylem Fethullaha Gülena, muslimského náboženského vůdce a podnikatele obviněného z přípravy pokusu o převrat proti Erdoganově vládě v roce 2016.

(rp,prvnizpravy.cz,aljazeera,foto:arch.)