Svátek má: Kamila

Zprávy

Velikost textu:

Extrémní chudoba žene Ukrajince k drancování vlastní země

Extrémní chudoba žene Ukrajince k drancování vlastní země

Nelegální těžba jantaru ve třech regionech severní Ukrajiny, Žitomir, Rovno a Volyň, by mohla toto území změnit na oblast ekologické katastrofy.

Vydrancovaná země
15. srpna 2019 - 07:20

Šéf ukrajinské národní policie Sergei Kniazev  to řekl na konferenci o boji proti nelegální těžbě jantaru v Žitomiru.

„Pro životní prostředí existují katastrofální důsledky - bylo poškozeno více než 6.200 hektarů lesní půdy a více než 1.000 hektarů zemědělské půdy," uvedl Sergei Kniazev.

„Bez mechanismu ochrany a obnovy životního prostředí by situace mohla vést k nutnosti uznat severní část naší země za oblast extrémní ekologické katastrofy," dodal Kniazev.

Podle Kniazeva  nelegální těžbu jantaru, která se praktikuje otevřeně, provádějí místní obyvatelé, kteří opakovaně odolávali pokusům vládních činitelů zastavit nezákonnou těžbu jantaru. Policejní náčelník také poznamenal, že se problém poprvé přesunul z regionální na národní úroveň.


Konferenci na téma nezákonné těžby jantaru vede ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij. Ve svém úvodním projevu poznamenal, že nekontrolovaná těžba jantaru  dosahuje od roku 2014 alarmujících rozměrů.

Tato katastrofická situace je způsobena několika faktory. Prvním je výrazné zchudnutí ukrajinského obyvatelstva od „Majdanu“ v roce 2014. V důsledku toho jsou lidé ochotni udělat cokoli, aby si vydělali nějaké peníze, včetně ničení lesů a půdy kvůli nelegální těžbě jantaru.

Dalším faktorem je exploze korupce na Ukrajině. Endemická korupce, která se od Majdanu ještě více rozrostla, umožňuje lidem, kteří nelegálně těží jantar, pokračovat ve svém obchodování výměnou za některé úplatky zkorumpovaným úředníkům.


Přidejte k tomu masivní odlesňování země za účelem prodeje dřeva za účelem generování exportních výnosů a máte dobrý recept na ekologickou katastrofu, která nebude omezena na sever Ukrajiny.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)