Svátek má: Marcela

Zprávy

Velikost textu:

Fancy Bears: Za útokem WADA na ruský sport stojí Kanada!

Fancy Bears: Za útokem WADA na ruský sport stojí Kanada!

Nezávislá komise Světové antidopingové agentury (WADA) pod vedením Richarda McLarena, připravuje zprávu o dopingu v ruském sportu, byla zaúkolována vládou Kanady.

Pracuje McLaren na objednávku Kanady?
8. února 2018 - 11:05

S tímto obviněním přišla na svých internetových stránkách hackerská skupina Fancy Bears.

Podle hackerů začali v únoru 2004 v Kanadě 13 národních federací pro zimní sporty, Narodní olympijský výbor a celá řada dalších organizací, pracovat na projektu přezdívaný „Vlastní pódium“ (Own the Podium, OTP). Rozhodnutí o zahájení tohoto programu byl provedeno v souvislosti s neúspěšným vystoupení kanadských sportovců, zejména na dvou domácích olympijských hrách - v Montrealu v roce 1976 a v zimě v Calgary v roce 1988, kdy Kanaďané nevyhráli jediné zlato.

V roce 2005 byl projekt zahájen. Jeho hlavním sponzorem byla vláda Kanady s dodatečným financováním kanadského NOV, který řídí program. Do rukou Fancy Bears se dostaly dokumenty finanční zprávy OTP, kde byly vynaloženy miliony dolarů. Hackeři poznamenali, že projekt OTP úzce spolupracuje s WADA a chrání národní zájmy Kanady.

Bojíme se to říci nahlas: WADA je řízená anglosaskou lobby a politicky!
Rusko zuří: Nestydatá diskriminace, rasismus MOV a dopingový teror!

Program se vyplatil - na zimních olympijských hrách v roce 2010 ve Vancouveru získal kanadský tým 14 medailí. Výsledky se však zhoršily a v následujících třech olympiádách už nebyl národní tým tak úspěšný.

„A zde přichází jednoduché řešení problému: jestliže nelze soupeře porazit, musí být řodstraněn. Kanaďané si vybrali Rusko za cíl a vedli boj proti dopingu ve sportu. Kanadský právník Richard McLaren vedl vyšetřování zadané WADA v Kanadě, aby odhalil existenci dopingového systému v Rusku. Skutečný účel zpráv McLarena již byly identifikovány. Mise McLarena byla splněna. Předvedl vynikající práci, která vyústila v odstranění ruského týmu a jeho vedoucích sportovců ze soutěží v Pchjongčangu,“ píše se v prohlášení hackerů.


V lednu skupina Fancy Bear předložila doklady a korespondenci vrcholového vedení MOV a WADA, které dokládají, že cílem McLarenovy komise bylo odstranit Rusy z účasti na olympijských hrách v Rio de Janeiru a Pchjongčangu, zdiskreditovat MOV a celé olympijského hnutí, a bojovat za moc a peníze ve světovém sportu.

(kou, prvnizpravy.cz, fancybear.net, foto: arch.)