Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Německo není vazal USA, aby podlehlo tlaku na „Nord Stream - 2"!

FAZ: Německo není vazal USA, aby podlehlo tlaku na „Nord Stream - 2"!

V debatách okolo „Nord Stream - 2" prosazuje každá strana své vlastní zájmy, napsal Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
11. února 2019 - 04:20

EU chce zabránit růstu vlivu Gazpromu, Ukrajina chce zachovat status tranzitní země a Spojené státy hodlají dodávat svůj LNG do Evropy. Zároveň Washington otevřeně tlačí na řadu evropských zemí a vyzývá k tomu, aby se stavba plynovodu ztížila a hrozí sankcemi evropským společnostem, které se na projektu podílí. Toto chování je nemístné a absurdní, zdůraňuje publikace: Německo není vazal Spojených států.

Bohatý na obraty ve sporech kolem stavby „Nord Stream - 2" nedávno získal další aspekt, uvedl Frankfurter Allgemeine: minulý pátek Francie a Německo v poslední chvíli nalezly kompromis, který urovnal veřejný konflikt mezi oběma zeměmi ohledně plynovodu. Jen o den dříve se zdálo, že Francie opustila řadu příznivců Nord Stream a přešla na stranu Evropské komise, která i nadále tvrdě kritizuje její výstavbu, a to i přesto, že pokládka první linie byla téměř z poloviny dokončena. Na konci roku 2019 by měla být první partie plynu již spuštěna.

Evropská komise v závěrečném týdnu neuspěla třetím pokusem zastavit „Nord Stream - 2": v roce 2015 chtěla uplatnit extrateritoriální právo EU, avšak právníci Evropské komise považovali tento krok za nepřijatelný. V roce 2017 se Evropská komise pokusila zístak ze zemí EU pravomoc jednat s Ruskem o plynovodu, ale opět se to nezdařilo.

 
Frankfurter Allgemeine zdůraznil, že spor kokolo „Nord Stream - 2“ zahrnuje jak ekonomické, tak geostrategické aspekty, které jsou navzájem promýchané, a také mají různou váhu pro různé hráče. Pro EU je nejdůležitější věcí dosažení souladu s pravidly celoevropského trhu: podle nich nemá výrobce energie právo ji přepravovat. EU chce vytvořit pro spotřebitele příznivou konkurenci, ale pro Rusko je to nepřijatelné. Gazprom odmítl veškeré požadavky Bruselu, avšak noviny poznamenaly, zdá se, že obavy EU ohledně konkurence jsou jen výmluvou.
 
Skutečným důvodem opatření EU je zabránit dalšímu růstu vlivu Gazpromu a zpomalit „agresivní" politiku Vladimira Putina. Je překvapivé, poznamenává Frankfurter Allgemeine, že nikdo nepožaduje bojkot ruské ropy a ruského uhlí, které také přeplňují evropské a německé trhy. Hlavní odpůrci společnosti Nord Stream, Polsko a Spojené států mají své vlastní zájmy: Varšava se chce stát překladnou základnou pro ruský plyn a Washington chce dodávat LNG do Evropy.
 
Zároveň Američany neuspokojují německé návrhy na výstavbu terminálů LNG: 50 let odolávají spolehlivým dodávkám plynu z východu, napsal deník. Spojené státy otevřeně vyvíjejí tlak na Dánsko a vyzývají ho přinejmenším k tomu, aby zvýšilo cenu a bránil realizaci Nord Stream zavedením nových zákonů. Navíc Donald Trump a americký velvyslanec v Německu Richard Grenell „nemístně a směšně" vyhrožují společnostem, které se podílejí na projektu, sankcemi: Německo není vazalem Washingtonu, napsal rozčíleně Frankfurter Allgemeine.

Publikace uvedla, že v rozpravě o „Nord Stream - 2" existuje argument, který je považován za „smrtící": role Ukrajiny. Je stále nejdůležitější tranzitní zemí pro ruský plyn a bojí se ztráty tohoto postavení, pokud ji obejdou nové plynovody: bez toho už chudá země ztratí miliardy příjmů. Je však také pravda, že většina z těchto miliard se usadila v peněženkách ukradených ukrajinskými politiky a oligarchy. Možná by podle Frankfurter Allgemeine měla EU poskytnout Kyjevu svou politickou podporu nejen v oblasti dodávek zemního plynu, ale prostřednictvím kontrolované a přímé finanční pomoci.
 
Publikace uzavřela, že evropští spotřebitelé plynu by měli přivítat každého dodavatele, zejména pokud nevyžaduje dotace: protože s každým kubickým metrem plynu (mimo jiné obsahujícím jen malý podíl oxidu uhličitého) se zvyšuje jeho nabídka, zvyšuje se bezpečnost dodávek a ceny klesají.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)