Svátek má: Prokop

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Pompeo jede „zachránit" Evropu před Huawei a čínskou 5G!

FAZ: Pompeo jede „zachránit" Evropu před Huawei a čínskou 5G!

Čínská společnost Huawei chce vytvořit ve střední a východní Evropě komunikační síť nové generace, ale Spojené státy se tomu snaží zabránit, uvedl německý deník Frankfurter Allgemeine.

Mike Pompeo, "zachránce" Evropy před Huawei
12. února 2019 - 10:15

Proto se ministr zahraničí Mike Pompeo vydal do Maďarska, Polska a Slovenska, aby je varoval před šířením čínského vlivu a naléhal na ně, aby se spojily s Amerikou proti Pekingu.

„Jsme velmi znepokojeni čínskou přítomností, přítomností Huawei ve střední a východní Evropě, než v západní Evropě," řekl mluvčí americké vlády na briefingu ohledně cesty Pompea. Jedním z důvodů je prý „vyšší tendence ke korupci", což může Číně usnadnit „proniknutí do ústředních průmyslových odvětví" a tím i rozšíření vlivu Pekingu, vysvětlil článek. Navíc, podle americké strany, jsou střední a východní Evropa hlavními cíli čínské strategie v Evropě, jak dokládá iniciativa 16 + 1, v níž Čína rozvíjí spolupráci se 16 evropskými zeměmi.

Pompeo chce poukázat Maďarsku, Polsku a Slovensku na nebezpečí, která se skrývá ve spolupráci s Čínou, řekl mluvčí vlády USA. Jak noviny připomněly, Spojené státy obviňují Čínu z používání technologie Huawei pro špehování a manipulaci s daty a také varují, že komponenty společnosti Huawei jsou schopny ochromit důležitá infrastrukturní zařízení.


V nedávných dnech Washington již zvýšil tlak na Evropu, aby zakázal Huawei poskytovat síťové služby na kontinentě, což USA již udělaly na svém území. Americký velvyslanec v EU, Gordon Sondland, dokonce vyhrožoval protiopatřeními Spojených států. Ti, kteří se slepě pohybují dopředu a nezodpovědně zavádějí čínskou technologii, můžou zjistit, že u nich vznikly problémy s Washingtonem, varoval diplomat. Vyzval také EU, aby se spojila s Amerikou proti Číně - ekonomicky, pokud jde o spolupráci zvláštních služeb i vojensky.

Současně média čínské strany předpověděla, že tlak USA na evropské partnery, aby si vybrali stranu mezi Washingtonem a Pekingem, by mohl vést ke sporům v některých evropských zemích. Podle čínských publikací je v Německu tendence klást své zájmy někde uprostřed mezi Pekingem a Washingtonem.

Peking se s rostoucí nelibostí dívá na stále hlasitějsí výkřiky čínského vlivu v mnoha evropských zemích, poznamenal Frankfurter Allgemeine. Čínský velvyslanec v neděli v Bruselu nazval „absolutní lži" zprávu německého deníku Die Welt, že evropské bezpečnostní služby varují diplomaty a vojáky před špehováním Číny. Podle novin je v Bruselu zhruba 250 čínských špionů a evropské zpravodajské agentury dokonce varovaly diplomaty o nebezpečí odposlechu v některých restauracích.

„Nezodpovědné poznámky zaměřené na zlou diskriminaci Číny, zavádění veřejnosti na špatnou cestu a poškození vztahů Číny s Belgií a Evropou nebudou nikdy úspěšné," uvedli v Pekingu. Navíc čínské noviny poznamenaly, že shromažďování informací diplomatů o zemích, ve kterých se nacházejí, je běžnou praxí a zájem o zprávy o čínské špionáži ustoupí, když ekonomický růst Číny opět zvýší rychlost, napsal německý deník Frankfurter Allgemeine.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)