Svátek má: Miloslav

Zprávy

Velikost textu:

FP: Rusko obsadí Estonsko a Janukovyč bude prezidentem!

FP: Rusko obsadí Estonsko a Janukovyč bude prezidentem!

Americký publicista James Kirchick ve Foreign Policy popsal oblíbený na Západě scénář „noční můry", jak se budou vyvíjet události na Západě v příštích pěti letech po „agresi Ruska v Estonsku“.

To už budou ruské tanky v Kyjevě...
12.březen 2017 - 07:00

Ačkoliv se jedná o absolutně z prstu vycucaný scénář, který postihuje západní rusofoby, a chvíleni i blábol, nabízíme ho čtenářům jako mimořádný zážitek k přečtení. Je to totiž psán zcela vážně.

James Kirchick, který je spolupracovník washingtonského neokonzervativního analytického centra Foreign Policy Initiative, začíná svůj barvitý příběh na jaře roku 2022, kdy se podle jeho nápadu, skupina ruských speciálních sil obsadí estonskou Narvu a vyhlásí "Lidovou republiku Narva". Zatímco Estonská armáda se snaží reagovat, proti ní už stojí více než 25 tisíc ruských vojáků, tanků a vrtulníků.

Operace Západ zaskočí, napsal Kirchik: Moskvě se podařilo převzít kontrolu nad špionážními družicemi NATO kvůli Edwardu Snowdenovi (sic!), kterému byl v té době byl udělen titul Hrdina Ruska. Kromě toho, pokračuje publicista, v roce 2019 americký prezident Donald Trump stáhl všechny americké vojáky z pobaltských států.

Podle Kirchickova scénáře summit NATO odmítá uznat události v Estonsku za napadení. Na ruskou stranu se zároveň postaví zástupce Německa - „75letý bývalý důstojník Stasi".

Západní média prý již „vědí", kdy Rusko zaútočí na Ukrajinu!
Rusko obsadí Pobaltí a pohrozí NATO jaderným útokem!


Dále autor popisuje události, k nimž podle jeho názoru musí dojít v zemích EU. Podle jeho verze se již v roce 2017 v Německu se dostanou k moci pravicové síly, a Donald Trump doprovodí odchod Angely Merkelové tweetem: „Auf Wiedershen, lůzerko". Francie po vítězství Marine Le Penové opustí EU a NATO; Spojené království je také mimo alianci, a po oddělení Skotska se změní na „Malou Anglii".

Na Ukrajině, jak fantazíruje Kirchick, se v roce 2019 neočekávaně stane prezidentem Michail Saakašvili, kterého sesadí již v roce 2020, kdy „ruské tanky přijedou do Kyjeva". V prezidentském křesle se podle autora ocitně Viktor Janukovyč.

V představách publicisty Vladimir Putin údajně 9. května 2022 při přehlídce na Rudém náměstí zavzpomíná, jak změnil průběh voleb ve Spojených státech, ukázal Merkelové „kdo je zde pánem" a přemýšlí „dát nějaké medaile kremelskému aparátčíkovi, který navrhl poskytnout půjčku Národní frontě (strany Le Penové – pozn. red.).

„Přehlídka končí. Ačkoliv to trvalo tři desetiletí od „největší geopolitické katastrofy XX. století" (rozpad SSSR – pozn. red.),  bylo to konečně pomstěno,“ doplnil americký neokonzervativní publicista.

Na závěr Kirchick nicméně uznává, že pravděpodobnost jím představených událostí je extrémně nízká. Přesto tvrdí, že žádný ze scénářů nemůže být odepsán jako dystopie. „Jestli jsme se něco  naučili v éře brexitu a Donalda Trumpa, tak nikdy neříkej nikdy," dodal.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)