Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

France 24: Druhá vlna pandemie čeká Francii na podzim nebo v zimě

France 24: Druhá vlna pandemie čeká Francii na podzim nebo v zimě

Francouzské orgány by se měly připravit na nové zhoršení situace s koronavirem do podzimu nebo zimy letošního roku.

Ilustrační foto
6. srpna 2020 - 10:16

Jsou o tom přesvědčeni odborníci Vědecké rady při vládě země, která je součástí boje proti pandemii. Podle kanálu France 24 vědci věří, že při neexistenci opatření ze strany úřadů může Francie nad patogenem ztratit kontrolu.

Vědecká rada, kterou vytvořila francouzská vláda v boji proti COVID-19, považuje za „velmi pravděpodobné, že příští podzim nebo zima přijde druhá vlna pandemie", píše se ve zprávě France 24. Podle internetové stránky televize odborníci rady v úterý varovali úřady, že „rovnováha země je křehká“ a může se kdykoli vrátit k nekontrolovanému šíření infekce.

„Jak se epidemie v blízké budoucnosti bude vyvíjet, je do velké míry v rukou občanů,“ uvedla agentura ve své poslední prognóze zveřejněné v úterý. „Situace ve Francii je pod kontrolou, ale tato kontrola je křehká - v létě se situace co se týče koronaviru opět zhoršila,“ cituje France 24 dokument, který jeho autoři nazvali „Je čas připravit se na návrat viru na podzim.“


Podle francouzských vědců se koronavirus začal šířit aktivněji v zemi kvůli zkrácení sociálních distančních opatření. „Dosažená rovnováha je křehká a v každém okamžiku se můžeme dostat do méně kontrolovaného scénáře - například jako ve Španělsku,“ jsou přesvědčeni odborníci.

Jak poznamenává komentátor France 24, francouzské orgány v poslední době opakovaně varovaly obyvatelstvo, že se situace může zhoršovat, což také naznačuje, že statistika koronaviru v tuto chvíli - téměř tři měsíce po zrušení přísného karanténního režimu - se začala zhoršovat. Podle oficiálních údajů se například v období od 20. do 26. července počet nových případů infekce koronavirem zaznamenaných ve Francii zvýšil o 54% a dosáhl 5 582, přičemž země překročila hranici 1 000 nových případů denně.

Mezitím se počet pacientů přijatých s infekcí koronaviru na jednotkách intenzivní péče od minulého pátku zvýšil o 13, což představuje 384 lidí - a to i přesto, že od dubna toto číslo v zemi nadále klesá, uvádí francouzský kanál.

Aby se zabránilo druhé vlně pandemie, Vědecká rada doporučuje, aby úřady vytvořily zvláštní „plány prevence“, které budou brát v úvahu především velká města, uvádí France 24. Kromě toho se vědci domnívají, že bude nutné zajistit snadnější přístup k testování na koronavirus, které kvůli vysoké poptávce v současné době trvají velmi dlouhou dobu.

A konečně odborníci také navrhují přísnější kontrolu nad vstupem do Francie u lidí ze zemí, které jsou v „rizikové skupině“ - experti doporučují, aby tito občané po příjezdu byli prověřeni na výskyt koronaviru, a také je poslat do dvoutýdenní karantény.

(kou, prvnizpravy.cz, france24.com.fr, foto: arch.)