Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Francouzský olympijský vítěz: Putin je skutečný přítel!

Francouzský olympijský vítěz: Putin je skutečný přítel!

Jean-Claude Killy, trojnásobný olympijský vítěz v alpském lyžování ze zimních olympijských her v Grenoblu v roce 1968, v rozhovoru pro Le Parisien kromě sportu a francouzských olympijských nadějích, promluvil i o svém přátelství s Putinem.

Jean-Claude-Killy, Jacques Rogge a Vladimir Putin
8. února 2018 - 03:20

„Když se to podaří, tak bych chtěl vidět z letošní olympiády alespoň alpské lyžování, ten posun času je velký, bude to o půlnoci. Chci, aby se hry zase vrátily do Evropy,“ odpověděl Jean-Claude-Killy na otázku zda bude sledovat olympijské hry v Pchjongčchangu.

V roce 2024 se Killymu přání vyplní, letní olympijské hry se po sto letch vrací do Paříže.

Jean-Claude-Killy je zvolen až do roku 2023 členem MOV, ale protože je mu už 75 let, tak výbor opustil.

„Dělám něco jiného, starám se o své včely, koordinoval jsem hry v Turíně v roce 2004 a v Soči v roce 2014, stačí mi to už, “ vysvětlil Killy.

„Ano, je to opravdový přítel, večeřel jsem s ním v Kremlu 10. ledna, hrajeme hokej, jezdíme na hory, na Sibiř, provozujeme rafting,“ odpověděl Killy na otázku zda se stále stýká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Nejsem jeden z těch, kteří kam vítr, tam plášť. Putin není žádný zločinec. Pracoval jsem s ním po dobu 7 let při přípravě olympijských her v Soči v roce 2014, byl jsem v Soči 43 krát, téměř vždy tam by Putin, vedl olympiádu, setkali jsme se spolu více než 60krát, cením si toho člověka, často si voláme, znám jeho rodinu, jeho dceru," odpověděl Killy na otázku co si myslí o tom, že francouzský tisk nemá na Putina příliš dobrý názor.

Rusko zuří: Nestydatá diskriminace, rasismus MOV a dopingový teror!

A co Rusko a Mezinárodní olympijský výbor, obviňujete Rusko z hromadného dopingu?

„Nebudeme o tom diskutovat, a nebudu nic říkat. Ale můžu mluvit o dopingu. Mezinárodní olympijský výbor  se snažil tento případ vyřešit co nejlépe. Nicméně to vedlo ke kolektivním sankcím, které je těžké přijmout, když v té síti skončí i čistí sportovci. Rodčenkovu zprávu dobře znám, byl jsem jeden z prvních, kdo ji loni četl v srpnu, všechny jeho závěry začínají slovy: .. "podle našeho nejlepšího vědomí ...". Z právního hlediska to znamená: "Věříme, že ...". Na základě této skutečnosti také pracuje Mezinárodní sportovní arbitráž, dělá svou práci, Valérie Fourneyronová (předsedkyně komise MOV a vedoucí nezávislého kontrolního úřadu Světové antidopingové agentury) dělá svou práci, Rusové chtějí být spaseni. Ale státní dopingový systém neexistuje, prezident Ruské federace Putin o tom nevěděl. Souhlasím s tím, že situace je mizerná a nechci je chránit, oni sami přiznávají, že je to špatné," odpověděl Killy.

(rp,prvnizpravy.cz.leparisien,foto:kremlin)