Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: Evropa musí podpořit Írán, a vyhnout se nové válce!

Handelsblatt: Evropa musí podpořit Írán, a vyhnout se nové válce!

Pokud EU nechce, aby její zahraniční politika byla diktována Washingtonem, pak musí podpořit Írán a nepřipojit se k americkým sankcím, napsal Handelsblatt.

Hasan Rúhání, íranský prezident
10. května 2019 - 11:04

Jinak by Teherán mohl konečně zrušit jadernou dohodu a obnovit svůj jaderný program, což povede k prudkému nárůstu napětí v celém regionu, varoval deník.

Evropská zahraniční politika prochází testem své síly, uvedl německý deník Handelsblatt: Donald Trump „oklamal“ EU tím, že jednostranně odstoupil od jaderné dohody s Íránem a nyní vyvíjí tlak na islámskou republiku prostřednictvím sankcí.

Publikace uvedla, že vedle „vyjádření znepokojení“ ohledně jednostranných akcích Washingtonu EU, se v ničem nestaví proti Trumpovi. Pro Teherán taková prohlášení nestačí: vláda musí objasnit svému obyvatelstvu, proč by se měla i nadále držet jaderné dohody v podmínkách, kdy jsou vývoz ropy a obchod s Íránem stále zablokovány.
 
Handelsblatt napsal, že kvůli tlaku USA jsou dodávky ropy narušeny a íránsko-evropské obchodní obchody jsou zrušeny. Odborníci MAAE opakovaně potvrdili, že Teherán zastavil proces obohacování uranu a svůj program na stavbu jaderných zbraní. Nicméně, Islámská republika neobdržela nic na oplátku, konstatovala publikace.


Šedesátidenní ultimátum Hasana Rúhániho (prezidenta Íránu), že EU, Rusko a Čína by měly nadále dodržovat dohody a bránit americkým sankcím, je v první řadě signálem pro EU, zdůraznil Handelsblatt. Opravdu chce Brusel, aby mu zahraniční politiku diktoval Washington?

Podle deníku musí EU společně s Čínou a Ruskem odolat americkému embargu a nadále nakupovat íránskou ropu, rozvíjet společné obchodní projekty a provádět finanční operace. Protože pokud Írán nakonec odstoupí od dohody a obnoví svůj jaderný program, a to povede k destabilizaci celého regionu. Jak noviny poznamenaly, sousedé Íránu výrazně posílily svoji výzbroj a Spojené státy poslaly svoji letadlovou loď do Perského zálivu.

Handelsblatt zdůraznil, že za „moudrými slovy“ Evropy o zachování jaderné dohody a její důležitosti pro mír v regionu by měla následovat bezprostřední opatření: Írán by měl být ekonomicky stabilizován a pak by měla být dohodnuta bezpečnostní koncepce pro celou oblast.
 
Pokud se tak nestane, bude region čelit nové válce v Perském zálivu. EU proto naléhavě potřebuje zaujmout rozhodný postoj a přispět ke snížení napětí.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)