Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Hill: Ropná válka Moskvy a Rijádu vyvolává velké obavy USA!

Hill: Ropná válka Moskvy a Rijádu vyvolává velké obavy USA!

Jedním z témat, která nedají spát americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, je ropná válka mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, píše The Hill.

Ilustrační foto
5. dubna 2020 - 06:20

V současné době je však možné jen hádat, jak se ropná válka odehraje a kdy skončí, publikace však předpovídá těžké časy pro globální ekonomiku.

„Musíme projít velmi obtížnými dvěma týdny," řekl americký prezident Donald Trump ohledně šíření koronaviru. Podle The Hill však těžké časy čekají globální ekonomiku.

Pozornost amerického vůdce je také přikována k cenovému konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Ruskem. Na tiskové konferenci v úterý řekl šéf Bílého domu, že mluvil s korunním princem Mohammedem bin Salmanem a prezidentem Vladimirem Putinem.
 
Podle Trumpa Rijád a Moskva jednají a „pokud je to nutné, osobně se k těmto jednáním mohou připojit v pravý čas“.

Hlavním znepokojením je možnost zničení amerického ropného průmyslu, stručně objasňuje list.

 
Podle amerického vůdce Saúdská Arábie a Rusko „zešíllely“. Ačkoli lze tuto formulaci jen stěží nazvat diplomatickou, a je docela možné, že se to Moskvě a Rijádu nebude líbit, zcela přesně zohledňují pohled mnoha energetických analytiků ohledně původu krize.
 
Současně ve Washingtonu kladou na Rijád vinu za rozpory ohledně cen ropy. Zejména to byl korunní princ království, kterého americký ministr zahraaničí Mike Pompeo vyzval k „uklidnění světových energetických a finančních trhů, zatímco svět čelí vážné ekonomické nejistotě“.


Hill poznamenává, že nějakou dobu v USA posuzovali „alianci se Saúdskou Arábií za účelem řízení globálního trhu s ropou“. Publikace se domnívá, že Kongres by pravděpodobně nepodpořil tento návrh, ale mohl by se stát pákou nátlaku na Rijád ve snaze přesvědčit království, aby samo snížilo těžbu ropy.
 
Navíc Kreml vyvrátil slova prezidenta Trumpa o jednáních. A přestože je obtížné posoudit, jak a kdy bude konflikt vyřešen, epidemie koronaviru nepřišla v ten nejvhodnější čas.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)