Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Kurz obvinil nevládní organizace, že přitahují migranty do Evropy!

Kurz obvinil nevládní organizace, že přitahují migranty do Evropy!

Nelegální pašování nevládních organizací (NNO) přitahuje stále více lidí do Evropy a ohrožuje je, uvedl rakouský bývalý kancléř Sebastian Kurz v rozhovoru s německými novinami Welt am Sonntag.

Ilustrační foto
8. července 2019 - 10:15

„Osobně si myslím, že je špatné, když se nevládní organizace podílejí na nelegální přepravě lidí do Evropy. Dávají jen falešné naděje a možná nechtěně uvrhávají ještě více lidí v nebezpečí,“ řekl Kurz.

„Dokud je záchrana ve Středozemním moři spojena s (obdržením) jízdenky do střední Evropy, stále více lidí se bude vypravovat na tuto cestu," varoval bývalý kancléř.


„Pokud zaručíme, že každý, kdo se nelegálně dostane (do Evropy) bude navrácen do země původu nebo do země tranzitu, zastavíme nelegální migraci, zničíme obchod pašeráků, a co je nejdůležitější, zastavíme aby se lidé topili ve Středozemním moři,“ řekl Kurz.

Evropa v posledních letech zažila nejzávažnější migrační krizi od druhé světové války, způsobenou především řadou ozbrojených konfliktů a akutními ekonomickými problémy v Africe a na Středním východě. Migranti pronikli do Evropy několika trasami, včetně východního a západního Středomoří.

Celoevropská hraniční agentura Frontex v lednu oznámila, že počet případů nelegálního překračování vnějších hranic EU byl v uplynulých pěti letech nejnižší v posledních pěti letech. Výkonný ředitel agentury Frontex Fabrice Legieri v červnu řekl, že situace s nelegálním překračováním vnějších hranic EU se výrazně zlepšila. Nicméně každý týden média hlásí stovky utonutých, při jejich snaze se dostat do Evropy. Porti neziskovým organizacím, které se snažily působit v tomto směru, se tvrdě postavila především Itálie.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)