Svátek má: Ester

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Porošenko podepsal naprosto odporný zákon o reintegraci

Lavrov: Porošenko podepsal naprosto odporný zákon o reintegraci

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se domnívá, že zákon o reintegraci Donbasu předpokládá vojenské řešení na jihovýchodě Ukrajiny. Uvedl to během tiskové konference se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
22. února 2018 - 07:20

"Prezident Porošenko podepsal naprosto odporný zákon o reintegraci, který nejenže umožňuje, ale předpokládá možnost silového řešení konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny. A všichni naši evropští kolegové, kteří dokonale rozumí tomu, o čem se nyní diskutuje, nic na toto téma nemohou říct, " řekl Sergej Lavrov.

20. února Petro Porošenko podepsal zákon o opětovném začlenění území Donbasu na Ukrajinu. Ukrajinský prezident zároveň nařídil ministerstvu obrany změnit formu silové operace v regionu.

Stálý zástupce Ruska v kontaktní skupině pro řešení situace na jihovýchodě Ukrajiny Boris Gryzlov uvedl, že tento zákon potvrzuje, že Kyjev neodmítá vojenské řešení konfliktu.

Američané nevědí zda není Putinův návrh mírových sil pro Donbas pastí

Prezident Petro Porošenko vystoupil na poradě Národní rady pro bezpečnost a obranu (NSDC), kde podepsal návrh zákona o opětovném začlenění Donbasu na Ukrajinu.

Ukrajinská Nejvyšší rada dne 18. ledna schválila zákon číslo 7163 „O funkčnosti státní politiky a zajištění  státní suverenity Ukrajiny na dočasně obsazeném území regionů Doněck a Luhansk.“ Dokument se týká okupovaných území zvláštních oblastí Doněckého a Luhanského kraje, kde působí okupační správa Ruské federace.

Datum začátku okupace s odkazem na jiný zákon bylo stanoveno na 20.únor 2014. Rusko jako agresivní stát je zodpovědné za porušování lidských práv na okupovaných územích. Ukrajina považuje všechny dokumenty vydané na okupovaných územích za nevýznamné, s výjimkou osvědčení o narození a úmrtí.

Ukrajina podniká diplomatická opatření k zajištění státní suverenity. Současně se ustavilo Spojené operační veltelství, aby odolalo agresi ze strany Ruské federace. Pověřeného velitele bude schvalovat vrchní velitel ozbrojených sil na návrh ministra obrany. Generální štáb vypracuje dokument, který určí práva a povinnosti těch, kteří se podílejí na potírání agrese.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,112.ua,foto:arch.)