Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Doba nadějí na jaderné odzbrojení odchází spolu s INF!

Le Figaro: Doba nadějí na jaderné odzbrojení odchází spolu s INF!

Smlouva INF byla uzavřena na konci studené války a věstila možnost jaderného odzbrojení dvou supervelmocí, Ruska a Spojených států, napsal Le Figaro.

Ilustrační foto
5. února 2019 - 11:04

Její vytracení znamená začátek nové éry ve světové politice, ve které, jak se zdá, představy o omezení jaderného arzenálu jsou zastaralé, uvedla publikace. V tomto změněném kontextu může podobný osud čekat i další programy odzbrojení, poukázaly noviny.

Analytička Le Figaro Isabelle Lasserre označila poslední události kolem rusko-americké INF smlouvy „kronikou oznámené smrti". Spojené státy oznámily svůj záměr odstoupit od smlouvy v říjnu loňského roku a potvrzení tohoto rozhodnutí „zjevně nebylo překvapením", protože strany nedokázaly překonat stávající rozpory v procesu vyjednávání.

Jak autorka připomíná, Washington obviňuje Moskvu, že nedodržuje podmínky dohody a rozvíjí novou raketovou raketu, jejíž dolet narušuje podmínky smlouvy.

Podle pozorovatelky Rusko, které opět investuje vážné finanční prostředky do „válečného stroje", odstoupením od smlouvy chce reagovat na „zvýšenou výrobu pozemních raket na východním boku" v Číně a Íránu.

Jak poznamenal zástupce ředitele Nadace pro strategické studie Bruno Tetra, pro Moskvu se odstoupení od smlouvy stalo „jistou pomstou" politice Michaila Gorbačova, symbolizující slabost před Západem - jak z ruského vojenského establishmentu, který byl kdysi nucen zničit rurorakety, tak politického vedení země. Rusko naopak obviňuje Spojené státy z porušení dohod a instalací amerického systému protiraketové obrany v Polsku a Rumunsku.


„Vytracení INF v první řadě vypovídá o změně v éry," zdůraznila Lasserreová. „Smlouva INF byla plodem svého času. Její zmizení ve skutečnosti je také produktem radikálně nového kontextu,“ poznamenala. Dohoda o raketách středních a krátkého doletu dosvědčila konec studené války, která naznačila možnost odzbrojení obou mocností a také zahájila proces snižování amerického a sovětského jaderného arzenálu. Dnes tato éra skončila a smlouva INF je, kvůli strategickým změnám, zastaralá a nakonec začala být vnímána jako „omezení, které brání Spojeným státům poskytovat bezpečnostní prvky přizpůsobené změněnému kontextu", vysvětlila expertka.


Odmítnutí smlouvy INF nevěstí nic dobrého pro jiné programy odzbrojení na světě, poznamenala autorka. Účinnnost rusko-americké smlouvy START III, omezující počet jaderných hlavic v arzenálu Moskvy a Washingtonu, vyprší v roce 2021 a není známo, zda bude obnovena. Vyhlídky na možnou novou jadernou dohodu s Íránem, která by ukládala další omezení, stejně jako budoucnost rozhovorů o odzbrojení mezi USA a Severní Koreou jsou stále více nejasné.

„Kontrolní systém zbraní, vybudovaný s takovou obtížností mezi Východem a Západem, se zhroutí pod drtivým úderem světa nových strategických rozkladů," napsala novinářka. Ať už budou další akce Ruska a Spojených států jakékoliv, „svět vstupuje do období, kdy je použití taktických jaderných zbraní stále více pravděpodobnější", uvedla v článku. Pokud jde o Evropu, tak volba, kterou Rusko a Spojené státy zvolí z dlouhodobého hlediska, se může stát otázkou primárního významu, stejně jako další test síly již poměrně oslabených transatlantických vazeb.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)