Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Le Monde: Americká intervence ve Venezuele by byla velká chyba!

Le Monde: Americká intervence ve Venezuele by byla velká chyba!

Otázka Venezuely rozdělila země celého světa do dvou táborů, napsal francouzský deník Le Monde.

Juan Guaidó, lídr venezuelské opozice
7. února 2019 - 11:04

Nicméně případ Venezuely je zvláštní v kontextu složitosti regionu a kvůli nepříznivé situaci v zemi. Autor článku proto varuje: americká vojenská intervence ve Venezuele by byla velká chyba.

Kdo by měl být uznán za prezidenta Venezuela, zvolený předseda parlamentu, Guaidó, který nemá pravomoc, nebo skutečný prezident Maduro, který je podporován armádou, ale jehož legitimita je sporná? Těmito otázkamy jsou nyní zaujaty různé státy, uvádí se ve svém redakčním dokumentu Le Monde.

To však není pro mezinárodní společenství bezprecedentní problém, poznamenal autor materiálu. Naposledy to bylo v roce 2010 na Pobřeží slonoviny, kde dva politici tvrdili, že vyhráli volby. Výsledkem bylo, že mnoho cizích zemí sepostavilo za jednoho z protivníků v tomto konfliktu, ale země se dostala do dlouhodobě občanské války, takže byl nutný zásah francouzské armády pod mandátem OSN.


Nicméně případ Venezuely je obzvláště komplikovaný, upozornil autor článku. A především z humanitárního hlediska: „utrpení" Venezuelanů trvá dlouho, jsou zbídačelí a asi 3 miliony z 32 milionů lidí bylo nuceno opustit svou zemi. Kromě toho je i regionální kontext složitý: tento proud uprchlíků, kteří směřují hlavně do Kolumbie, Brazílie, Ekvádoru, hrozí destabilizací situace, zatímco samotná Latinská Amerika se stala územím ideologických sporů, které vládnou zleva, stejně jako v Mexiku, po krajní pravici v Brazílii.

Konfrontace mezi Madurem a Guaidóem ukazuje rozpory, které vládnou v rámci mezinárodního společenství. Takže Kuba a Rusko, které mají vojenské zájmy ve Venezuele, podporují Madura, nástupce Huga Cháveze. Ale Čína a Turecko jsou také na jejich straně. Na druhou stranu, Spojené státy, Kanada a většina latinskoamerických zemí velmi brzy uznaly Guaidó, stejně jako mnoho evropských států.

Venezuelská armáda však Madura ještě neopustila a je to nejdůležitější okolnost v tomto konfliktu. Autor článku doporučuje Guaidóvi, aby pokračoval ve svém úsilí o přesvědčení armády a podpora cizích států posílí jeho postoj, takže o ní je třeba pevně hovořit.

„Ale v takové nestabilní situaci je jedno jisté: americká vojenská intervence, kterou Trump hrozí, by byla velkou chybou," uzavírá Le Monde a naznačuje, že Guaidóa je třeba „podpořit, ale nezasahovat".

(kou, prvnizpravy.cz, lemonde.fr, foto: arch.)