Svátek má: Kristýna

Zprávy

Velikost textu:

Lži a propaganda humanitárních intervencí Západu!

Lži a propaganda humanitárních intervencí Západu!

Mezinárodní vojenské intervence v zónách konfliktů, zvané „humanitární“, nemohou vést k míněným výsledkům a přinášejí ještě větší destrukci, varuje spoluzakladatel „Lékaři bez hranic“ Rony Brauman.

Ilustrační foto
26. února 2018 - 11:05

Jak expert řekl v rozhovoru se švýcarským deníkem Le Temps, by Západ měl přestat vnímat ostatní lidi jako „mladší bratříčky“ a pochopit, že zakládat politické pořádky podle jeho vůle již není v jeho moci.

V rozhovoru pro švýcarský publikaci Le Temps spoluzakladatel mezinárodní organizace „Lékaři bez hranic“ Rony Brauman uvedl své názory na mezinárodní intervence v zóně konfliktu. Jak napsal ve své poslední knize „Humanitární války? Lež a dezinformace“, organizováním takzvaných humanitárních intervencí v Somálsku, Libyi nebo Kosovu využil Západ lži a propagandu, aby dosáhl svých vlastních cílů.

Intervence může uspět v malé oblasti, za podmínek omezených politických cílů, které sleduje (například konflikt ve Východním Timoru, Sierra Leone a částečně v Kosovu). Ve všech těchto případech však úspěch podpořil skutečné alternativy spolehlivou a veřejně uznávanou mocí.

WP: Převrácení Rakky v ruiny - lekce pro USA?

Nicméně „pokud jde o rozsáhlé území, zásah, jehož cílem je vytvoření nějakého abstraktního politického řádu, nemůže to fungovat", poukazuje Brauman. Podle Le Temps je třeba se poučit z invazí Západu do Iráku, Libye a Somálska.
 
Abychom zvážili otázku mezinárodního zásahu, je třeba dodržet dvě podmínky, uvedl Brauman. Za prvé, všechny ostatní možné pokusy o dosažení míru musí být vyzkoušeny. Za druhé: válka musí mít rozumnou šanci na úspěch. „Nicméně, vezmeme-li případ Libye, válka byla vybrána jako první možnost, a pak byly nějakým způsobem vymyšleny důvody to ospravedlnit,“ konstatoval autor.
 
Co se týče války v Sýrii a dalších arabských zemích, je Brauman přesvědčen, že nejlepší věc, kterou by Západ mohl udělat, je umožnit, aby arabské revoluce byly nezávislé. „Říkat, že Arabové jsou naši menší bratři a potřebujeme je vést cestou emancipace, znamená jejich ponížení," tvrdí veřejný činitel.
 
V současné době, kdy se syrský konflikt z pokusu násilného převratu proměnil v plnohodnotnou válku, se Brauman domnívá, že je nutné se spoléhat na Rusko, aby ji vyřešilo, protože „je to jediná cizí mocnost, která převzala iniciativu do svých rukou“, i když jeho akce v Aleppu a Ghutě , "umožňují pochopit, že to v budoucnost povede k nenávisti a hněvu".

 
„Musíme přiznat, že zažíváme určitý druh intelektuálního zmatku ohledně Sýrie. Nicméně, podle Huberta Vérdrina (bývalého šéfa francouzského ministerstva zahraničních věcí), my na Západě bychom se měli poučit, že již nemáme možnost vnucovat politický systém, jak si přejeme,“ uzavřel Brauman.

(kou, prvnizpravy.cz, letemps.ch, foto: arch.)