Svátek má: Albína

Zprávy

Velikost textu:

Matteo Salvini, „buldozer“, který si může dovolit vše

Matteo Salvini, „buldozer“, který si může dovolit vše

Pravicová Salviniho strana Liga má během roku dvojnásobné preference a to díky svému šéfovi Matteo Salvinimu.

Matteo Salvini, italský vícepremiér a ministr vnitra
12. července 2019 - 07:20

Průzkumy nemusí být vždy přesné - ale v tomto měřítku a v tomto dlouhém časovém období není pochyb o tom: Od italských všeobecných voleb v březnu 2018 pravicová strana Liga má více než dvojnásobek preferencí ze 17 na přibližně 37 procent.

Nezáleží na tom, co Salvini říká nebo dělá, “bagr, rypadlo“ dostává od svých příznivců ohromný potlesk, a to i přesto, že řídí provokaci do krajnosti; když například stojí na balkóně diktátora Mussoliniho proti muslimům, migrantům a „levicovým klíšťatům“. Jeho fanoušci fandí, když jejich tišící a levicoví političtí protivníci drží ústa zavřená a dostávají slova rozporů a rozhořčení v krku.

EU? Kdo by to měl být? Závazky evropského rozpočtu? Budeme ignorovat! Přístavy? Budou  zavřené! Mořští zachránci? Všichni zločinci a teroristé!

Itálie stále postrádá síly opozice, která by stála v cestě tomuto rétorickému buldozeru. Nicola Zingarettiová nedávno převzala velení nad sociálními demokraty, kteří jen pomalu se probouzí ze šoku z bolestně ztracených parlamentních voleb v roce 2018.

Ostatní konkurenti jsou pro Salviniho příliš malí - nebo se zmenšují, například Forza Italia Silvia Berlusconiho. Další jako Giorgia Melonová a její extrémní pravicové Fratelli d'Italia, vidí slibnou budoucnost jako koaliční partneři.


A současný koaliční partner? Pozice „Hnutí  pěti hvězd“, vedené komikem sokolem Beppe Grillo a dnes ministrem hospodářství a práce Luigi di Maio, je ve volném pádu: z 32 procent před rokem na 17 procent nyní.

Sebevědomí Mattea Salviniho se zdá být neotřesitelné - tak neotřesitelné, že nedávno vstoupil do zahrady ve spodních kalhotách, aby zalil květiny. Paparazzi fotografovali, gazety hlásaly, fanoušci povzbuzovali - a všichni ostatní byli opět bez řeči.

(rp,prvnizpravy.cz,standard,foto:arch.)