Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Merkelová o summitu „normandské čtyřky“: Pohnuli jsme se z mrtvého bodu!

Merkelová o summitu „normandské čtyřky“: Pohnuli jsme se z mrtvého bodu!

Německá kancléřka Angela Merkelová hovořila pozitivně o výsledku summitu „normandské čtyřky“ v Paříži a prohlásila, že se stranám podařilo „dostat se mrtvého bodu“, napsal Süddeutsche Zeitung.

Ilustrační foto
10. prosince 2019 - 09:01

Publikace uvedla, že na summitu bylo v Donbasu dohodnuto příměří před koncem roku a výměna zajatců podle vzorce „všichni za všechny“. Kromě toho se vůdci „normandské čtyřky“ dohodli na novém setkání, které se bude konat za 4 měsíce.

Během svého prvního osobního setkání se ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij dohodli, že „přijmou veškerá nezbytná opatření“ k dosažení „úplného příměří do konce roku“, píše Süddeutsche Zeitung. Strany se navíc dohodly na výměně „všech za všechny“, která by se měla uskutečnit také do konce roku 2019.

Článek připomíná, že Zelenskij a Putin byli na setkání pozváni Emmanuelem Macronem a Angelou Merkelovou, kteří jednali jako prostředníci.

Na konci schůzky „normandské čtyřky“ bylo přijato závěrečné komuniké, uvedly noviny: jedním z důležitých bodů bylo ustanovení o odminování, které by mělo být provedeno do března 2020. Tvůdci „normandské čtyřky“ rovněž souhlasili s uspořádáním další schůzky za 4 měsíce.
 
„Dnes jsme se pohnuli z mrtvého bodu," citovaly Süddeutsche Zeitung německou kancléřku Angela Merkelová, na konci schůzky. Vladimír Putin byl s výsledkem jednání také potěšen. Podle ukrajinských zdrojů však skutečný průlom nenastal. Spory přetrvávají v otázce převodu kontroly nad východní hranicí Ukrajině a v otázce dohody o dodávkách plynu.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de,foto: arch.)