Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

MMF chce podřídit ukrajinské soudnictví západní kontrole

MMF chce podřídit ukrajinské soudnictví západní kontrole

Už jsou známy podmínky pro to, aby Ukrajina získala další půjčku od MMF. Mimo jiné jde o potřebu znovu začít a změnit postup pro vytvoření Nejvyšší soudní rady (SCJ).

Ilustrační foto
26. května 2020 - 06:20

Je zajímavé, že úřady již provedly pokusy o vytvoření takového mechanismu. Například takové normy byly stanoveny zákonem o soudním systému a postavení soudců, který předložil Radě Vladimir Zelenskij a který byl přijat v říjnu 2019.

11. března letošního roku však Ústavní soud rozhodl, že tento  jakož i řada dalších zákonů, je v rozporu s ukrajinskou ústavou.

Proto, aby byly splněny požadavky MMF, budou úřady muset znovu přijmout zákon, který již byl na Ukrajině uznán, ale nyní byl označen jako zákon, který je v  rozporu s ústavou.

Pravomoci Vysoké soudní rady, klíčového orgánu pro kontrolu soudního systému Ukrajiny jsou upřesněny v Ústavě. Vysoká soudní rada má také pravomoc jmenovat i trestat soudce.

Ve skutečnosti je jmenování, odvolávání a trestní stíhání soudců v rukou Nejvyššího soudu.

Proto ti, kdo budou řídit výběr soudců Nejvyšší rady spravedlnosti, získají kontrolu nad celým soudním systémem.Co a proč chce MMF?

V „soudním“ právu, které Ústavní soud v březnu uznal za neústavní, bylo předepsáno, aby se na výběru členů soudců Nejvyšší rady podíleli mezinárodní odborníci. To znamená, že osoby, které budou delegovány dárcovskými zeměmi Ukrajiny (zejména USA a EU).

Po rozhodnutí Ústavního soudu však toto pravidlo přestalo platit.

MMF pro vydání následujících tranší však vyžaduje jeho vrácení. To znamená, přijmout nový zákon nebo změnit stávající zákon.

„MMF požaduje změnu ve výběrovém řízení na členy soudců Nejvyšší rady " vysvětluje Denis Nevjadomskij, poradce bývalého předsedy Ústavního soudu Ukrajiny. To znamená, že mluvíme o podřízení Vysoké rady spravedlnosti mezinárodním odborníkům spojeným s některými vnějšími silami, aby měli plnou kontrolu nad soudním systémem. Nakonec je VSP orgánem, který může trestat soudce, propouštět soudce. Celý soudní systém je v rukou tohoto orgánu. Každý, kdo se podílí na obsazení Nejvyššího soudu, získá páku na řízení celého soudního systému - od Nejvyššího soudu po soudce okresních soudů jednotlivých regionů.“

Podle Nevjadomského existuje druhý požadavek na VSP - zavést povinný test „dobré víry“ členů VSP.

„Dříve byl samotný proces výběru zároveň kontrolou jejich integrity. Chtějí však samostatnou kontrolu. Nemáme takové koncepty, jako je dobrá víra v legislativu. Každý může tento koncept interpretovat tak, jak se mu líbí, a to vytváří obrovské pole pro manipulace. Za nečestného lze považovat kohokoli. A s přihlédnutím k ideologické složce těch, kteří tuto zkoušku provedou, v prvé řadě samozřejmě nebude žádná profesionální, nikoli morální, ale politická a ideologická kritéria. Byl jste na Majdanu, a čí je Krym, rychlá odpověď znamená, že splňujete všechna kritéria, “říká Denis Nevjadomskij.

Advokátský sbor země vysvětluje, že jelikož pojem „dobrá víra“ není zákonem upraven, může být použít k „čištění“ Nejvyšší soudní rady.

„Požadavky MMF jsou pokusem dostat soudní systém pod úplnou kontrolu. Jakmile se VSP dostane pod kontrolu mezinárodních záležitostí, budou mít kompletní systém řízení Ukrajiny. Skutečnost, že Ústavní soud již tato ustanovení označil za protiústavní, je důležitá. Máme však to, že máme ústavu a požadavky MMF. A kdo z nich má vyšší moc, můžeme jenom rétoricky argumentovat, “říká Denis Nevjadomskij.

„Budeme mít schůzku se zástupci kabinetu ministrů, kteří jednají s MMF. Rádi bychom věděli, jak jsou informace, které se objevily v médiích o nových požadavcích MMF, pravdivé, a pak na ně již odpovíme. Je obtížné něco předvídat," řekl poslanec vládní strany Služebník lidu Alexander Kačura.

Mezitím politolog Ruslan Bortnik poznamenává, že požadavky mezinárodních organizací na Ukrajinu neustále rostou. A pokud s nimi vláda nezačne bojovat, dříve nebo později to může vést k trestnímu stíhání současných vrcholných činitelů.


„Vzpomeňte, jak začalo jednání s MMF - přijměte pozemkovou reformu a získejte peníze. Dále přijměte pozemkovou reformu a bankovní zákon. A dnes Neftegaz a reforma Nejvyšší soudní rady. To znamená, že MMF a další zahraniční partneři nechtějí pouze navázat kontrolu nad Ukrajinou, a také díky reformám v soudním sektoru, nechat po mnoho dalších let možnost ovlivnit každého, kdo jim bude oponovat. To vše jsou znaky vnější správy věcí veřejných. Ale buďme upřímní - na světě není žádná země, která by přímo ovlivnila všechny procesy, které probíhají ve všech oblastech. Můj názor je, že úřady nemohou tyto požadavky dodržovat. Ústavní soud již rozbil standardy pro Vysokou soudní radu. A  bude tu možnost trestního stíhání samotné  vlády. Jak se to liší od velezrady, za kterou je Porošenko po zveřejnění rozhovorů s Bidenem obviněn? “, - ptá se Ruslan Bortnik.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)