Svátek má: Patricie

Zprávy

Velikost textu:

National Interest: Opravdová ruská zbraň „Soudného dne“!

National Interest: Opravdová ruská zbraň „Soudného dne“!

Americké vydání National Interest uvedlo, že Rusko má „skutečnou zbraň Soudného dne“, kterou představuje strategická jaderná ponorka „Jurij Dolgorukij“.

Odpal ruské mezikontinentální rakety "Bulava"
19. října 2019 - 10:10

Autor materiálu připomněl květnové vypuštění čtyř balistických raket R-30 Bulava z Bílého moře. Makety jaderných hlavic pak dokončily celý cyklus letového programu a úspěšně zasáhly výcvikové cíle na stanovištích Čiže v oblasti Archangelské oblasti a na Kura na poloostrově Kamčatka vzdálených přes 3 600 mil.

Materiál uvedl, že Bulava má neobvykle mělkou trajektorii letu, což znemožňuje její sestřelení a 40tunové střely se mohou vyhnout asi čtyřiceti zásahům protiraketové obrany.

Publikace také porovnala schopnosti ruské ponorky s vojenskými protějšky z USA, Číny, Francie, Británie a Indie. Ukázalo se, že ruský podvodní křižník bude schopen zničit nepřítele a jeho města i v případě zničení jiných jaderných sil.


Mezikontinentální raketa Bulava je nejnovější ruská raketa určená k vyzbrojení jaderných ponorek strategických raketových nosičů projektu Borej. Ponorka může nést až 16 těchto střel, s několika jadernými hlavicemi s individuálním naváděním.

V dubnu německé vydání Sterna vyjádřilo znepokojení nad novou ruskou ponorkou Belgorod a ruskými jadernými torpédy „Poseidon“. Toto torpédo, které může zlikvidovat celou skupinu ledalových lodí USA, dosahuje neuvěřitelné rychlosti 200 kilometrů za hodinu. Očekává se, že ruské námořnictvo bude těmito zbraněmi vybaveno v letech 2020 až 2021.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)