Svátek má:
Radana|Radan
Zprávy
National Interest: Útok na Írán je „šílená myšlenka“!

Americká vojenská invaze do Íránu, podporovaná některými členy Trumpovy administrativy, je „šíleným nápadem“, napsali na stránkách NI veterán amerického letectva Robert Gaines a novinář Scott Horton.
Ilustrační foto
9. července 2019 - 04:20
Podle autorů, Teherán, i přes prohlášení amerických „jestřábů", nejenže nepodporuje teroristické organizace, ale v minulosti také nabídl pomoc Washingtonu v boji proti Al-Káidě - a kromě toho by byl útok na Írán mimořádně nákladným krokem, který nakonec povedet k sektářské válce a velkému krveprolití.
„Ideologové“ uvnitř administrativy Donalda Trumpa pokračují v prosazování myšlenky vojenských akcí proti Íránu, podporují je tvrzeními o nebezpečí íránského civilního jaderného programu, a obvinění, že Teherán údajně sponzoruje teroristické organizace, napsali pro National Interest americký veterán letectva Robert Gaines a novinář Scott Horton.
Podle nich je takové hodnocení naprosto nepravdivé a jakékoli vojenské kroky proti Teheránu budou „vážnou chybou“ americké strany.
Jak Gaines a Horton zdůraznili, Írán je ve skutečnosti jedním z mála konzervativních států v regionu, v němž dominuje radikalismus, a který, na rozdíl od mnoha dalších států Blízkého východu - včetně Saúdské Arábie, Kataru, Kuvajtu a dokonce Izraele, které si stále udržují dobré vztahy Washingtonem - rozhodně odmítá kontakt s extremistickými skupinami a udržuje kontakty pouze s Hizballáhem a Hamasem, které jsou pro USA neškodné. A jednotlivá prohlášení, že íránské úřady údajně sponzorují al-Káidu jsou vůbec absurdní - a lze je snadno vyvrátit, protože Teherán hned po útocích z 11. září poskytl Washingtonu kopie pasů tři sta lidí podezřelých z udržování vztahů s touto skupinou, a také nabídl americké straně pomoc v boji proti al-Káidě a Talibanu, zdůraznil materiál.
Navzdory skutečnosti, že prezident George W. Bush stále kritizoval Írán, se úřady stále snažily udržovat dobré vztahy se Spojenými státy: zejména se pokusily sdělit Američanům memorandum, v němž se zavázaly pomoci Washingtonu v boji proti al-Kajdě, předkládaly transparentnost svého jaderného programu, že přestanou podporovat palestinské skupiny, a také přinutí Hizballáh opustit násilné metody a přejít na mírové politické aktivity, připomněli autoři. V důsledku machinace jednotlivých členů prezidentského okolí, které připisovaly teroristický útok Teheránu, ačkoli byl organizován v Rijádu, Bush odmítl další rozhovory s Íránci.
„Trumpova administrativa může buď rozpoznat potenciál Íránu stabilizovat situaci na Blízkém východě - nebo opakovat minulé chyby Spojených států a svěřit naši zemi roli hlavního distributora chaosu na světě,“ uzavřeli Gaines a Horton.
(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)
Volby v Česku by měly probíhat