Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

NBC: Viceprezident Pence jen tak tak vymluvil Tillersonovi rezignaci!

NBC: Viceprezident Pence jen tak tak vymluvil Tillersonovi rezignaci!

Podle zdrojů amerického kanálu může americký ministr zahraničí kvůli napjatým vztahům s prezidentem opustit svůj post na konci letošního roku.

Byl už Rex Tillerson na odchodu?
5. října 2017 - 13:06

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v přítomnosti dalších členů Rady pro národní bezpečnost (NRC) v Bílém domě nazval prezidenta Donalda Trumpa „blbcem“ a hrozil odstoupením.

Viceprezident Michael Pence se snažil odradit Tillersona, aby místo neopouštěl, uvedla televize NBC s odkazem se na četné zdroje v administrativě.

Podle jejich zpráv, k incidentu došlo na zasedání NRC v Pentagonu 20. července a byl částečně vyvolán zpolitizovaným projevem Trumpa na výroční národní jamboree ve státě Západní Virginie. Tillerson, který v minulosti vedl skautské hnutí, na setkání vyjádřil hrubou nespokojenost s projevem amerického prezidenta, a označil ho za „blbce“ uvedly zdroje NBC. Podle nich měl místopředseda Pence samostatný rozhovor s ministrem zahraničních věcí, a jen tak tak ho přesvědčil, aby úřad neopuštěl až do konce roku 2017.


Nedávno vešlo ve známost, že se Tillerson pokouší navázat dialog s KLDR. Ale prezident Trump na svém Twiitteru ministra vyzval, aby toho nechal a „šetřil svůj čas“.

Pence se údajně rovněž pokusil vysvětlit Tillersonovi, že není žádoucí kritizovat Trumpa v přítomnosti dalších funkcionářů a vyřešit své spory v soukromí. Podle zdrojů televizní společnosti od té doby vyšel ministr zahraničí v tomto ohledu vstříc. Zároveň však neshody mezi ním a prezidentem přetrvávají.

Následně zprávu NBC popřel jak Trump, tak i Tillerson. Nicméně NBC trvá na svém a odkazuje se na důvěryhodnost svých zdrojů.

(kou, prvnizpravy.cz, nbc.com, foto: arch.)