Svátek má: Martina

Zprávy

Velikost textu:

Newsweek odstranil lživé články o Trumpově „tajné dohodě“ s Ruskem!

Newsweek odstranil lživé články o Trumpově „tajné dohodě“ s Ruskem!

Redakce amerického časopisu Newsweek byla nucena na základě mimosoudní dohody odstranit vyfabrikované články novináře Kurta Eichenwalda.

Ilustrační foto
23. července 2017 - 04:20

V nich využil chyby bývalého redaktora ruské agentury Sputnik Billa Morana, a tvrdil, že americký prezident Donald Trump uzavřel „dohodu s Ruskem“.

Slavný americký novinář a spisovatel, komentátor časopisu Newsweek Kurt Eichenwald loni obvinil tehdejšího amerického prezidentského kandidáta republikánské strany Donalda Trumpa, že „tančí podle not Moskvy“. Eichenwaldovy vyvody byly založeny na redakční chybě Morana a teorii novináře vyvrátili přitom jeho západní kolegové. Navíc sám Moran zdokumentoval, že se Eichenwald pokoušel aféru ututlat vyhrůžkami vůči jeho osobě.

Bývalý redaktor Sputniku, který věc hnal k soudu, uvedl v prohlášení agentuře RIA Novosti, že svých požadavků dosáhl a došlo, k jeho spokojenosti, k mimosoudní dohodě. „Newsweek vymazal dva články Eichenwalda,“ napsal s tím, že podrobnosti dohody podléhají utajení.

Omyly Morana

Bill Moran 10. řijna 2016 nalezl na webu  ukázky z korespondence okolí Hillary Clintonové. Tyto informace zveřejnil server WikiLeaks. Moran spoléhal na přesnost záznamů na Twitteru a citoval ve Sputniku dopis nejbližšího poradce Clintonové Sidneye Blumenthala, který údajně přiznal odpovědnost bývalé ministryně zahraničí USA za smrt Američanů při teroristickém útoku v libyjském Benghází.

Po 20 minutách si redkator uvědomil, že to nejsou slova Blumenthala, ale jednalo se o článek Eichenwalda, který měl Blumenthala citovat. Na to Moran udělal druhou chybu, že nesprávný článek odstranil bez formální opravy nebo dementování.

Ovšem téměř ve stejné době se na uvedený materiál na Twitteru (nikoli na Sputnik) odkázal republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump, který citoval záznam ještě téhož dne na předvolební kampani.

CNN potichu smazala článek o „spojení“ Trumpova týmu s ruským fondem


Eichenwald si toho všiml a dospěl k závěru, že se Sputnik a Trump koordinují, a že dokonce dostali společné instrukce z Kremlu. Novinář tvrdil, že s tímto závěrem souhlasili americké zpravodajské komunity.

Pochybná teorie o spiknutí

Článek Newsweeku se okamžitě stal předmětem rozsáhlých diskusí na webu. Mezi kritiky byly i noviny Washington Post, které obvykle nezpochybňují americké teorie zpravodajských služeb o „ruce Moskvy“ ve volbách. V tomto případě vydání uvedlo stroze, že Eichenwaldovy teorie jsou „přinejmenším zavádějící“.

Novinář portálu Buzzfeed John Passantino dokázal, že Trump a editor Sputnik citovali stejné chybné tweety, široce publikované na internetu, takže předpoklady spiknutí jsou neopodstatněné. Pochybnosti o konspirační teorii vymyslené Eichenwaldem vyjádřila i ta média, která jsou obvykle tvrdými kritiky Ruska. Novináři sestavili sled událostí, a prokázali, že Trump necitoval článek Sputniku a doslova citoval onen nešťastný tweet.

Autorovi několika bestselerů Eichenwaldu se dokonce věnoval populární web Snopes.com, který  se zabývá odhalováním konspiračních teorií, hororovým příběhům a populárním omylům. Autoři Snopes.com zveřejnili podrobné důkazy, že teorie komentátora Newsweeku je lživá.

Moran navíc uvedl, že se Eichenwald snažil ututlat záležitost tím, že nabídl mu práci v prestižním americkém časopise, a hrozil důsledky v případě, že by redaktor nabídku odmítl. Bývalý zaměstnanec Sputniku přirovnal situaci k éře mccarthyismu – nechvalně známému období amerických dějin, kdy společnost „čistili“ od údajných komunistů, a které bylo doprovázeno masivním štvanicí a „hanobením“ nevinných lidí.

Agentura Sputnik zpočátku propustila Morana za jeho redakční chybu, ale pak, po zvážení jeho situace mu nabídla do práce, což ale odmítl. Moran odešel z publicistiky, absolvoval jako právníka nyní má v úmyslu zabývat se případy pomluvy.


Ale vzhledem k tomu, že si lživé informace Newsweeku již přečetly desítky tisíc čtenářů se ani nedozvědí, že byly vyfanbrikovány, jejich odstranění ničemu asi nepřispěje. Nicméně není to první případ a ani zřejmě poslední případ „fake news“ v amerických mainstreamových médiích. Stačí si připomenout vyfabrikované zprávy CNN.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)