Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

NI: Čas rozbil „russiagate" - ale stále otravuje vztahy s Moskvou!

NI: Čas rozbil „russiagate" - ale stále otravuje vztahy s Moskvou!

Čas nepotvrdil obvinění proti Donaldu Trumpovi ohledně „spiknutí“ s Ruskem, a také rozbil konspirační teorie, že americký vůdce je „poslušná loutka Vladimira Putina“.

Ilustrační foto
26. května 2020 - 04:20

Jak časopis The National Interest poznamenal, ačkoliv již je každému objektivnímu pozorovateli jasné, že „ruský případ“ nemá žádné základy, stal se příčinou nepřátelštějšího přístupu Američanů k Rusku, což je velmi nebezpečné.

Čas nepotvrdil obvinění Donalda Trumpa, že v roce 2016 on a jeho ústředí volební kampaně se „spikli“ s ruskou vládou. Ale ještě tvrději zatočil s obviněním, že Trump je ve skutečnosti „poslušná loutka Vladimira Putina“.Trumpovi žalobci musí opustit svůj neo-maccarthyismus, dokud unavená společnost nevylije své podráždění a zklamání na ně, napsal National Interest.

Suchá zpráva zvláštního žalobce Roberta Muellera zasáhla samotnou základnu celého ruského vyšetřování. Zároveň opožděné zveřejňování přepisů svědků ve zpravodajské komisi Sněmovny reprezentantů s největší pravděpodobností zatlouklo poslední hřebík do rakve případu.

Mueller nebyl schopen najít žádné důkazy, které by tvořily základ pro ústřední obvinění týkající se hlavního tématu vyšetřování proti Trumpovi nebo proti jeho spolupracovníkům. Znění zprávy konkrétně znělo takto: „Šetření neprokázalo, že členové vedení kampaně Trumpa vstoupili do spiknutí nebo koordinovali své kroky s ruskou vládou v souvislosti s jeho vměšováním do voleb.“ Podle investigativního novináře Glenna Greenwalda z The Interceptu „Mueller nejen popřel konspirační teorie o tajné dohodě Trumpa s Ruskem. Zničil ji.“


Avšak fanatici konspirační teorie v Kongresu a v médiích se tohoto tématu nevzdali. Ve Sněmovně reprezentantů ozvěny „ruského případu“ opakovaly, když zdejší demokraté trvali na Trumpově obžalobě (impeachmentu) na konci roku 2019. Vymyšlená záminka pro obžalobu bylo Trumpovo údajné nevhodné chování vůči Ukrajině, žalobci však neustále naznačovali, že jednání amerického vůdce slouží především zájmům Moskvy.

Obrovské množství důkazů však vyvrací názor, že Trumpova vláda prosazuje proruskou politiku. Pokud si vzpomeneme na prodej zbraní na Ukrajinu, na expanzi NATO, na odstoupení USA od Smlouvy o INF a na tlak Washingtonu na spojence Ruska, Trumpova politika se ukazuje být mnohem tvrdší než za Obamových dob.

Přepisy schůzek sněmovního zpravodajského výboru činí tato obvinění ještě nejistějšími. „Nevím o žádných přímých faktických důkazech, že by se Trumpovo vedení nebo jeho členové spikli s Rusy, aby se vměšovali do voleb," řekl James Clapper, bývalý ředitel Národní rozvědky. Ostatní úředníci Obamovy administrativy to také neochotně uznali. Jejich svědectví zpochybňuje, zda existují vůbec důvody k vyšetřování činnosti prezidentova štábu opoziční stranou.

Z přepisů slyšení však vyplývá další ohromující zjištění. Kybernetická společnost CrowdStrike, která potvrdila verzi Národního výboru Demokratické strany (NCDP) o hackování jeho pošty Ruskem, přiznala Kongresu, že nemá žádné závažné důkazy o tom, že by to byli ruští hackeři. To je docela neobvyklá zpráva, protože tato společnost byla během „ruského vyšetřování“ jedním z hlavních zdrojů informací. 

Jak poznamenal novinář Aaron Mate, „vzniká otázka, zda svědectví prezidenta CrowdStrike Seana Henryho pod přísahou, veřejný žalobce Robert Muller spolu s úředníky zpravodajských služeb a demokraty uváděli veřejnost v omyl.“ Podle něj „nedávno zveřejněné svědectví Henryho neznamená, že se Rusko nevloupalo do NCDP. Znamená to však, že Obamovi funkcionáři, NCDP i jiní uvedli veřejnost v omyl tím, že uvedli fakta, která - a o tom věděli - se ukázala jako nespolehlivá.“

„Skutečnost, že Demokratická strana využila služeb dvou soukromých firem, které položily základy „russiagate“, může ve skutečnosti naznačovat, že federální vyšetřování bylo od samého začátku zkompromitováno,“ zdůrazňuje.

„Je nejvyšší čas, aby se příznivci konspiračních teorií o spiknutí s Ruskem uklidnili. Ani jeden objektivní pozorovatel nemůže tato obvinění brát vážně,“ uvedl časopis.

Propagace takových teorií znamenala nepřátelštější postoj Američanů vůči Rusku a přilila olej do ohně napětí mezi dvěma zeměmi s největšími jadernými arzenály na světě. Rostoucí nepřátelství vůči Číně může samozřejmě vést k tomu, že tato země vytlačí Rusko z podstavce amerického nepřítele č. 1, ale tato situace nemůže neznepokojovat, dodal The National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)