Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

NYT: Zákaz letů z Brazílie do USA je ranou Bolsonarovi!

NYT: Zákaz letů z Brazílie do USA je ranou Bolsonarovi!

Spojené státy omezily vstup do země pro cizince, kteří navštívili Brazílii, napsaly The New York Times.

Jair Bolsonaro, brazilský prezident
26. května 2020 - 10:10

Tato omezení jsou úderem brazilskému vůdci Jairu Bolsonarovi, který byl již v obtížné situaci a byl skeptický vůči pandemii koronaviru - proč by to Američané (Trump) dělali, když je to (pandemie) taková prkotina?

Spojené státy americké zakázaly lety z Brazílie během rychle rostoucí koronavirové krize v této latinskoamerické zemi, uvedly The New York Times. Tento krok byl „ranou“ pro brazilského vůdce Jair Bolsonaru, který se již ocitl v obtížné situaci a který se snažil využít vztahy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem k posílení svého politického postavení.
 
Američtí představitelé uvedli, že jsou zavedena omezení pro vstup do Spojených států z Brazílie, aby se zpomalilo šíření koronaviru.
 
„Dnešní kroky pomohou zajistit, aby se zahraniční občané, kteří navštívili Brazílii, nestali zdrojem dalších infekcí v naší zemi," řekla mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnaniová.
 
Ujistila zároveň, že nová omezení nebudou mít vliv na dvoustranný obchod.


Bolsonarova administrativa se odmítla vyjádřit, ale jeho poradce pro mezinárodní vztahy uvedl, že zavedení těchto omezení se očekávalo a ukázalo se, že ve skutečnosti není nic jiného než formalita.

„Ignorujte hysterii v tisku," tweetoval poradce Phillip Martin.
 
V Brazílii se infekce a úmrtí COVID-19 v posledních týdnech prudce zvýšily. Její prezident Jair Bolsonaru, skeptický vůči současné pandemii, ignoroval varování lékařských odborníků a zesměšňoval opatření na sociální vzdálenost.
 
A nyní je Brazílie na druhém místě na světě v počtu infikovaných, na druhém místě za USA v tomto ukazateli. V zemi již bylo zaznamenáno více než 350 tisíc případů COVID-19 a asi 22,7 tisíc úmrtí na virus.

Na pozadí kolapsu v nemocnicích a brazilských starostů a guvernérů, kteří prosili o pomoc, strávil Bolsonaru poslední měsíce bojem s Nejvyšším soudem, Kongresem a svými vlastními ministry.
 
A nyní se ocitl sám ve středu vyšetřování. Justiční orgány se snaží zjistit, zda nechránil své rodinné příslušníky před vyšetřováním korupce, píše The New York Times.
 
Před krizí byly Spojené státy důležitou destinací pro brazilské obchodníky a turisty. V minulém roce bylo mezi zeměmi denně uskutečněno téměř 30 přímých letů. Během pandemie však jejich počet klesl na 13 letů týdně, uvedl článek.

(kou, prvnizpravy.cz, nytimes.com, foto: arch.)