Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Obama manipuloval s rozvědkou, aby obvinil Trumpa z vazeb s Ruskem

Obama manipuloval s rozvědkou, aby obvinil Trumpa z vazeb s Ruskem

Senát Spojených států hlasoval 21. května, aby byl John Ratcliffe jmenován ředitelem National Intelligence (DNI). Ratcliffe je republikánský kongresman z Texasu, který je považován za nejspolehlivějšího spojence prezidenta Donalda Trumpa.

Barack Obama
28. května 2020 - 07:20

Zdá se, že krize kolem postu šéfa americké zpravodajské komunity, která začala v únoru tohoto roku jmenováním velvyslance USA v Německu Richarda Grenella, byla překonána.

Demokraté kritizovali Grenella za to, že byl spolehlivým zastáncem Trumpa, a obvinili ho, že se choval jako úřadující zpravodajec pro prezidenta. Pro Trumpa není funkce hlavního šéfa veškerých bezpečnostních služeb „technická“, ale spíše „domácí“.

27. května vyšlo najevo, že Richard Grenell, který odcházel z funkce „ředitele“ Národní zpravodajské služby (DNI), odstranil tajný kód z dalšího počtu dokumentů při vyšetřování vztahů mezi Trumpovým doprovodem a Ruskem během prezidentské volební kampaně v roce 2016. Nový ředitel John Ratcliffe rozhodne, zda by tyto odtajněné dokumenty měly být zveřejněny.

Mezi odtajněné dokumenty patří telefonní přepisy telefonních rozhovorů budoucího poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna a ruského velvyslance Sergeje Kisljaka, akreditovaného ve Washingtonu v letech 2016 a 2017.V rozhovoru pro Fox News Trumpův nejmenovaný zpravodajský úředník uvedl, že odtajněné dokumenty potvrzují, že zpravodajství od roku 2016 manipulovalo s údaji, aby nepravdivě obvinilo Trumpovy zaměstnance z účasti na ruském zasahování do prezidentských voleb v USA. Dokumenty jsou „velmi důležité pro pochopení toho, jak bylo manipulováno se zpravodajskými službami, aby podpořily začátek ruského vyšetřování.“

Začátkem května 2020 Grenell odtajnil 6 tisíc stránek dokumentů a poté je zveřejnil. Mezi odtajněné dokumenty patřily přepisy rozhovorů s předsedou sněmovního zpravodajského výboru Demokratem Adamem Schiffem. Ukázalo se také, že zaměstnanci bývalé vlády USA a prezidentské správy za vlády Baracka Obamy si byli vědomi, že „neexistuje žádný praktický důkaz“ o údajné tajné dohodě mezi Trumpovým volebním štábem a Moskvou během volební kampaně v roce 2016.

Grenell také zveřejnil seznam úředníků Obamovy administrativy, kteří požadovali odhalit Flynnovy kontakty s ruským velvyslancem po volbách a před inaugurací prezidenta Trumpa. Seznam zahrnuje mimo jiné viceprezidenta Joe Bidena, poté ředitele FBI Jamese Comeyho, poté ředitele CIA Johna Brennana, tehdejšího ředitele národní zpravodajské služby Jamese  Clappera a bývalého vedoucího Obamovy administrativy Denise McDonougha a dalších.

Politico: Poté, co ho kritizoval, Trump obvinil Obamu z neschopnosti!

Richard Grenell také odtajnil důvěrný e-mail, který mu zaslala v den Trumpovy inaugurace Susan Riceová, bývalá poradkyně pro národní bezpečnost prezidenta Obamy. E-mail obsahoval dokumentovaný přepis schůzky prezidenta Obamy s vládními úředníky 5. ledna 2017 v oválné kanceláři Bílého domu. Na tomto zasedání vydal odstupující prezident Obama pokyny, jak vyšetřit údajné ruské zasahování do prezidentských voleb v roce 2016.

Grenell také odtajnil více než tři desítky dříve upravených výňatků ze zprávy generálního inspektora ministerstva spravedlnosti o selhání zpravodajské komunity během vyšetřování ruského „zasahování“.

Nyní se prezident Trump ve své kampani za znovuzvolení snaží na jedné straně neutralizovat aktivity svých odpůrců prostřednictvím amerických zpravodajských služeb. Na druhé straně se snaží diskreditovat demokraty a konkrétně Joe Bidena, přímo se podílející na falešném vyšetřování údajných vazeb jeho doprovodu s Ruskem. Samozřejmě je zasažen i bývalý prezident Barack Obama, kterému Trump hrozí Obamageitem, vyšetřování jeho zločinů a trestního stíhání.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)