Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Polský premiér: Zvolte prezidentem Dudu, jinak zemi postihne paralýza!

Polský premiér: Zvolte prezidentem Dudu, jinak zemi postihne paralýza!

Polský premiér Mateusz Morawiecki tvrdí, že prohra prezidenta republiky Andrzeje Dudy v následujících volbách ohrozí zemi paralýzou.

Andrzej Duda, polský prezident
28. května 2020 - 11:04

„Prezident, který spolupracuje s vládou, je předpokladem pro účinné, konkrétní a rychlé jednání. Viděli jsme, že v době krize je spolupráce vlády, nejvíce s prezidentem, zásadní," uvedl Morawiecki v rozhovoru s Gazetou Polskou.

Předseda vlády poznamenal, že v současné době horní komora polského parlamentu (Senát), kde má opozice většinu křesel, pravidelně blokuje a oddaluje přijímání zákonů přijatých dolní komorou (Sejm), kde má většinu vládnoucí strana „Právo a spravedlnost“ (Pis).

„Představte si, že by prezident jednal stejným nekonstruktivním způsobem. Co by to bylo? Paralýza. Paralýza, která by měla za následek nedostatečnou pomoc nebo omezenou pomoc občanům,“ prohlásil.


Požadavek premiéra je pochopitelný, protože PiS prosazuje svůj konzervativní program a reformu justice, což bez podpory prezidenta bude obtížné. Přitom jsou ale tyto plány kritizovány nejen polskou opozicí, ale i Evropskou unií, protože zpochybňují principy demokracie (například oddělení exekutivní moci od justiční).

Politické spory vedly k tomu, že polské orgány neměly čas připravit se na volby v nových podmínkách - během epidemie koronavirů. Vládnoucí strana „Práva a spravedlnosti“, stejně jako loajální strana „Dohoda“, se rozhodla, že prezidentské volby se nebudou konat 10. května, jak bylo dříve plánováno. Nyní, v souladu se zákonem, musí předseda dolní komory parlamentu stanovit nové datum voleb.

O post polského prezidenta usiluje 10 kandidátů, včetně současné hlavy státu, Dudy.

(kou, prvnizpravy.cz, gazetapolska.pl, foto: arch.)