Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

Překvapení: Maduro oznámil dohodu s venezuelskou opozicí!

Překvapení: Maduro oznámil dohodu s venezuelskou opozicí!

Venezuelský prezident Nicolas Maduro na svém Twitteru sdělil, že výsledkem jednání se zástupci opozice Bolívarské republiky na Barbadosu bylo dosažení dohody o stálém dialogu.

Nicolas Maduro, prezident Venezuely
12. července 2019 - 10:15

„Po třech dnech intenzivního dialogu s venezuelskou opozicí jsme se dohodli na vytvoření stálého úřadu pro dialog,“ napsal. Zároveň ocenil zprostředkovatelskou roli norské vlády.

Maduro také vyjádřil "absolutní víru“, že strany budou brzy schopny dosáhnout „velké dohody o míru a soužití“.

Potvrdil tak předchozí slova guvernéra venezuelského státu Miranda Hectora Rodrigueze, který uvedl, že zástupci vlády a opozice Bolívarské republiky odsouhlasili, že převedou mírový dialog na stálý základ.

„Máme dohodu s opozicí a norskou vládou nemluvit o konkrétních tématech, o kterých diskutujeme. Celkem máme šest takových témat," dodal Maduro.


Jednání mezi venezuelskou vládou a opozicí začala 8. července v Barbadosu a již samotné navázání dialogu lze považovat za krok k postupnému ochlazení napětí, které hrozí občanskou válkou.

Ve Venezuele vypukly 21. ledna masové protesty proti prezidentovi Nicolasi Madurovi krátce poté, co se předseda Národního shromáždění, kontrolovaného opozicí, Juan Guaidó, sám prohlásil za prozatímního prezidenta.

Řada západních zemí, vedená Spojenými státy Guaidóa uznala. Maduro nazval hlavu parlamentu za loutku Spojených států. Rusko, Čína, Turecko a řada dalších zemí naopak podpořily Madura jako legitimního vůdce státu. Moskva označila „prezidentský status“ Guaidóa za neexistující.

(kou, prvnizpravy.cz, twitter.com, foto: arch.)