Svátek má: Bedřich

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Centrum s archivy z 2.světové války by mělo zavřít „zlá ústa“

Putin: Centrum s archivy z 2.světové války by mělo zavřít „zlá ústa“

Ruský prezident Vladimir Putin slíbil, že Rusko otevře centrum s archivními dokumenty vztahující se k druhé světové válce, aby se uzavřela „zlá ústa“ těm, kteří se snaží znovu měnit historii.

Vladimir Putin na setkání s vlastenci
19. ledna 2020 - 11:33

Prezident to oznámil v Petrohradě při setkání s veterány a zástupci vlasteneckých organizací.

Poznamenal, že židovské veřejné organizace a izraelské úřady „se chovají velmi dobře a nenechávají světu zapomenout na oběti holocaustu“.

Podle něj by Rusko také nemělo dovolit zapomenout, že mezi oběťmi národů SSSR, byl i ruský lid. Hlava státu zdůraznila, že ze všech ztrát Sovětského svazu během Velké vlastenecké války téměř 70% byli obyvatelé z RSFSR.

„Zavřeme ústa těm, kteří se pokoušejí přepsat historii, zkreslit ji a podmanit si roli našich otců a dědečků, našich hrdinů, kteří zemřeli při obraně své vlasti a téměř celého světa před hnědým morem,“ citovala RIA Novosti Putina.

Putin také při příležitosti obléhání Leningradu předal první čtyři medaile „75 let vítězství ve Velké vlastenecké válce 1941-1945“.


Lidé si měli uchovávat historickou paměť, nezapomínat na to, kdo měl rozhodující vinu na nesmírných válečných útrapách lidí mnoha národů a národností.

O to nepochopitelnější jsou snahy o zkreslování, či dokonce překrucování dějin a relativizaci viny dávno usvědčených viníků. Například  nedávné soudní rozhodnutí o vrácení zkonfiskovaného majetku, které prakticky „obchází“ tzv. „Benešovy dekrety“.

Prezident Beneš varoval před zlehčováním viny nacistů během 2.sv.války: „Přijde brzo chvíle, kdy tito viníci se budou před sebou samými a před světem očišťovat z toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu sami věřit, až tyto nové lži budou přednášet. A konečně přijdou opět, aby od očišťování přešli k útoku," cituje pamětní deska Edvarda Beneše v Českém Krumlově.

Pomník v Českém Krumlově umístěný na nádvoří hotelu Bílá růže
(foto z 16.5.2008)

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:rp,kremlin.)