Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Putin vystoupil proti uvalení sankcí na Gruzii

Putin vystoupil proti uvalení sankcí na Gruzii

„Já bych to neudělal kvůli úctě k gruzínským lidem," řekl novinářům ruský prezident Vladimir Putin. Zdá se, že se pokouší poněkud uklidnit nyní tak rozčeřenou hladinu vztahů mezi Rruskem a Gruzií.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
10. července 2019 - 10:15

Předtím se totiž ruská Státní duma chopila iniciativy k uplatnění restriktivních opatření. Po prezidentově prohlášení poslanci uvedli, že zatím nemají v úmyslu odvolat prohlášení o sankcích. Kabinet naopak prohlásil, že si dokument již přečetl, ale také že vezme v úvahu Putinův názor.

Prezident také komentoval myšlenku zahájit řízení proti gruzínskému novináři, který ho pozurážel v televizním pořadu TV „Rustavi-2“.

„Je to velká čest zahájit trestní řízení. Nechte ho dále vysílat," řekl ironicky ruský vůdce.

Vztahy mezi Moskvou a Tbilisi nyní znovu procházejí mimořádně napjatým obdobím. Předcházel mu konflikt v roce 2008, kdy gruzínská armáda - na základě příkazu Michaila Saakašviliho - napadla Osetii a rovněž zde umístěnou ruskou mírovou posádku. Následně byla ruskou armádou zahnána. Gruzie, resp. její vedení, se navíc snaží o členství v NATO, což vyvolává v Moskvě krajně negativní reakce.


V poslední době v Gruzii začaly protivládní a protiruské protesty, které vedly k pozastavení leteckého spojení mezi zeměmi ze strany Ruska s vysvětlením obav o bezpečnost ruských občanů. Protiruské demonstrace začaly poté, co si jeden ruský poslanec sedl do předsednického křesla předsedy gruzínského parlamentu. Opozice to považovala za provokaci. Demonstrace násilného charakteru vedly k rezignaci předsedy gruzínského parlamentu

V neděli se televizní moderátor gruzínského kanálu "Rustavi-2", Georgy Gabunia, ve svém autorském programu plně oddal obscénnímu jazyku a urážkám ruského prezidenta a jeho rodičů.

Jeho vystoupení bylo odsouzeno uživateli sociálních sítí v Gruzii, prezidentem, premiérem a ministerstvem zahraničí republiky.

V již tak rozdrážděné Moskvě byl incident byl označen za bezprecedentní nízkost a otevřenou provokací gruzínských radikálních sil. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že očekává odpovídající reakci od příslušných organizací a novinářské komunity.

Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov poznamenal, že „rusofobní útoky“ se v Gruzii zhoršily, a stát nechce potlačit „extremistické násilníky“.

Poté se ruská Státní Duma začala zabývat návrhem sankcí proti Gruzii. Mezi ně se například navrhuje zákaz dovozu gruzínských vín či minerální vody a zákaz finančních převodů do Gruzie. Mají rovněž zasáhnout turistický ruch, což by Gruzie silně pocítila, neboť třetina turistů do země přijíždí právě z Ruska.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)