Svátek má: Kristián

Zprávy

Velikost textu:

Rusko přemístilo dva strategické bombardéry Tu-160 k hranici s USA!

Rusko přemístilo dva strategické bombardéry Tu-160 k hranici s USA!

Dva strategické raketové nosiče Tu-160 byly během cvičení převedeny na letiště Anadyr v Čukotce poblíž námořní hranice Ruska a Spojených států, informovalo ruské ministerstva obrany.

Ruský strategický bombardér Tu-160
15. srpna 2019 - 04:20

Je očividné, že Rusko tak demonstruje Spojeným státům schopnosti svých strategických bombardérů a reakci na posilování americké armády a NATO u ruských hranic.

Podle ministerstva trval nepřetržitý let bez doplňování paliva více než osm hodin, a Tu-160 překonaly více než šest tisíc kilometrů. Převod letadel proběhl v rámci plánovaného taktického letu pod vedením velitele dálkového letectva generálporučíka Sergeje Kobylaše. Budou trvat až do konce týdne, citovala ministerstvo agentura Interfax.

Cvičení se účastní asi deset letadel Tu-160, Tu-95ms a Il-78.

V březnu 2018 ruský ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že „poprvé od sovětských časů prolétaly protiponorkové letouny nad severním pólem k severoamerickému kontinentu“. Poté zdroje informovaly Interfax, že let přes Severní pól byl proveden dvěma ruskými protiponorkovými letadly, doprovázenými stíhači a doplňovacím letadlem.


V srpnu 2018 ruské ministerstvo obrany uvedlo, že dva ruské Tu-160 během cvičení poprvé přistály na letišti Anadyr.

V listopadu 2017 šéf generálního štábu Ruské federace Valerij Gerasimov uvedl, že Rusko zvýšilo intenzitu strategických leteckých letů na úroveň, která byla za SSSR.„Porovnáme-li dosažený výkon za dob Sovětského svazu, intenzita letů s dlouhým doletem je udržována na stejné úrovni. Zároveň se let posádek strategických raketových nosičů Tu-160 a Tu-95MS ročně zvýšil o 10%," uvedl Gerasimov.

Anadyr je město na severovýchodě Ruska, správní středisko autonomní oblasti Čukotka. Čukotka na východě má námořní hranici se Spojenými státy.

Letadla ruské jaderné triády

Strategické raketové nosiče Tu-160 a Tu-95MS jsou leteckou součástí ruské jaderné triády. Tu-160 je nadzvukový strategický raketový bombardér s variabilním rozmístěním křídla, vyvinutý v Tupolevem v 70. až 80. letech 20. století. Je navržen tak, aby ničil nejdůležitější cíle nepřátelských zadních linií jadernými i konvenčními zbraněmi. Maximální hmotnost bojového nákladu je 45 tun. V Rusku se Tu-160 pro svůj tvar nazývá „Bílá labuť“, podle kodifikace NATO je to „Blackjack“.

(kou, prvnizpravy.cz, interfax.ru, foto: arch.)