Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Vstup Gruzie do NATO může vyvolat strašný konflikt!

Rusko: Vstup Gruzie do NATO může vyvolat strašný konflikt!

Přistoupení Gruzie k Severoatlantické alianci může mít katastrofální důsledky. Prohlásil to 6. srpna ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Dmitrij Medveděv, předseda ruské vlády
7. srpna 2018 - 10:15

„To může vyvolat strašný konflikt. Není jasné, proč je to nutné," uvedl šéf ruské vlády. Jeho slova citoval list Izvestija s odkazem na TASS.

Medveděv rovněž řekl, že by bylo možné předejít ozbrojenému konfliktu mezi Gruzií a Jižní Osetií v roce 2008.

„Nebylo to nevyhnutelné," prohlásil premiér (Ke konfliktu, do něhož byla zatažena i ruská armáda, došlo kvůli nočnímu útoku gruzínské armády pod vedením Saakašviliho na spící město Cchinvali. Dělostřelecké náboje zasáhly i místní ruskou vojenskou posádku, což si Rusko nenechalo líbot – pozn. red.).


V červenci generální tajemník NATO Jens Stoltenberg potvrdil svůj záměr přivést Gruzii do vojensko-politického bloku, bez určení konkrétního data. V roce 2008 na summitu v Rumunsku hlavy států aliance slíbily, že se Gruzie a Ukrajina časem stanou členy paktu.

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval NATO uvažovat o důsledcích začlenění Gruzie a Ukrajiny do této organizace. Hlava ruského státu uvedla, že tato nezodpovědná politika aliance hraje na zhoršení vztahů.

Pozoruhodné je, že NATO neustále hovoří o „agresi Ruska“ zatímco již více než dvacet let rozšiřuje svoje řady až na hranice s Ruskem. Pro Moskvu je to zvláště dráždivé a připomíná, že při sjednocení Německa v roce 1990 západní lídři slíbili, že se NATO neposune „ani o píď“.

(kou, prvnizpravy.cz, iz.ru, foto: arch.)