Svátek má: Bohuslava

Zprávy

Velikost textu:

Schröder nazval velvyslance Ukrajiny v Berlíně „trpajzlíkem“!

Schröder nazval velvyslance Ukrajiny v Berlíně „trpajzlíkem“!

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder v prvním vydání audio podcastu Agenda kritizoval ukrajinského velvyslance v Berlíně Andreje Melnika a nazval jej "trpajzlíkem" , uvedla Deutsche Welle.

Gerhard Schröder, bývalý německý kancléř
28. května 2020 - 10:10

Tématem prvního vydání byla infekce koronaviru a jak se s tím Německo vyrovnává. Schröder ocenil zejména kancléřku Angelu Merkelovou a vzal na vědomí úspěch vlády v boji proti epidemii. Na konci rozhovoru schválil postoj orgánů SRN k otázce rozšiřování mezinárodní spolupráce.

„Neměli bychom se navzájem otravovat sankcemi. Snažil jsem se zdůraznit, že to platí také o Rusku. Proč mě tedy kritizuje velvyslanec nebo bývalý ministr zahraničí, nějaký trpajzlík z Ukrajiny?“ řekl Schröder.

Přitom jméno velvyslance neuvedl. Vedoucí podcastu a bývalý Sröderův mluvčí Schroedera Béla Anda řekl svému partnerovi, že je to velvyslanec Ukrajiny.

„Ano, ano, nějaký trpaslík z Ukrajiny, nějaký kritický ... To nikoho nezajímá, dokonce ani v Německu," dodal bývalý německý kancléř.


Konflikt mezi Melnikem a Schröderem vypukl začátkem května. Německý politik poznamenal, že ani jeden ruský prezident se nikdy nevzdá Krymu a sankce musí být zrušeny. V reakci na to se ukrajinský velvyslanec rozhodl s ním pohádat, že se Krym vrátí Ukrajině a že výzvy k zrušení sankcí neomezí Kyjevu podporu Západu.

Celkově Melnik označil výzvy německých politiků, aby se zrušily sankce proti Rusku za „facku do tváře Ukrajinců“.

V ruském parlamentu mu zase odpověděli, že poloostrov může zůstat na pořadu dne Kyjeva v jediném případě - pokud se bude chtít připojit k poloostrovu, a ne naopak.

(kou, prvnizpravy.cz, dw.com, foto: arch.)