Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Šéf Pentagonu (lživě) tvrdí, že OSN umožnila USA bojovat v Sýrii!

Šéf Pentagonu (lživě) tvrdí, že OSN umožnila USA bojovat v Sýrii!

Šéf Pentagonu James Mattis skandálně tvrdí, že OSN dovolila Spojeným státům vstoupit na území Sýrie, protože přijala usnesení namířené proti „Islámskému státu".

James Mattis, šéf Pentagonu
14. listopadu 2017 - 11:05

„OSN uvedla, že můžeme v zásadě pokračovat v IS a my jsme tam, abychom je zničili," řekl, když odpověděl na otázku novinářů, jaké jsou právní důvody pro přítomnost USA v Sýrii.

„Ale to neznamená, že to prostě opustíme na necháme IS 2.0 opět vyskočit a budeme předstírat, že jsme překvapeni," dodal Mattis. Podle něj je „za účelem posunu vpřed" nutné pokračovat v jednáních v Ženevě pod záštitou OSN.

Má to ale menší chybu – Rada bezpečnosti OSN nikdy neudělila USA povolení k vojenským operacím v Sýrii!


Damašek trvá na tom, že přítomnost Spojených států v Sýrii je nezákonná, ptřebaže to vláda země nesakcionovala. Rusko spustilo operaci proti IS v Sýrii po žádosti orgánů Syrské republiky.

Bývalý náměstek generálního tajemníka OSN Sergej Ordžonikidze se však proti Mattisově slovům ostře ohradil.

„Ony (Spojené státy) Ese tam nacházejí naprosto nezákonně a nyní se snaží vykroutit z této situace je velmi nemotorně a velmi, řekl bych, dokonce absurdním způsobem. Je to pokud nějakým způsobem nesmyslně ospravedlnit ilegální přítomnost koaličních sil v čele se Spojenými státy v Sýrii, kam je nikdo nezval a takové povolení Rady bezpečnosti nnedostali,“ reagoval rozhořčeně  Ordžonikidze.

Podle něj aková prohlášení nejsou v kompetenci Mattise jako ministra obrany, takže se „vystavuje extrémnímu posměchu“.

Administrativa USA může provádět vojenské operace v zahraničí, které by měly být schváleny Kongresem, ale toto pravidlo je neustále porušováno. Takže nyní útoky na teroristy v Iráku, Sýrii, Jemenu a Libyi jsou vysvětlovány skutečností, že Kongres dovolil po útoku z 11. září 2001 bojovat v Afghánistánu s Al-Kajdou.

Kritici poukazují, že si Bílý dům příliš široce interpretuje sankce zákonodárců. Sněmovna reprezentantů v úterý přijala nezávazné usnesení, které zdůrazňuje, že Kongres nepovolil Bílému domu a Pentagonu provádění vojenských operací v Jemenu.


Pokud bychom ovšem uvedli Mattisova prolhaná slova do plné, jakkoli absurdní, reality, znamenalo by to, že kdekoli a v jakékoliv zemi operuje buňka „Islámského státu“ či jeho sympatizantů, lze očekávat mohutnou americkou vojenskou invazi a okupaci. Suverenita státu sem, suverenita tam.

Lhaní amerických politiků ohledně OSN se zdá být jakousi tradicí. Zase to není tak dávno, kdy Colin Powell lhal celému Valnému shromáždění OSN, že má Saddám Husajn biologické a chemické zbraně. Které se však nikdy po americké invazi, zabití dvou milionů Iráčanů, rozpoutání sektářské války a vzniku a rozpoutání terorismu na dosud nevídané úrovni včetně „Islámského státu“, nikdy nenašly.

(kou, prvnizpravy.cz, defense.gov, ria.ru, foto: arch.)