Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel: Írán se ptá - co dělá EU, kromě vyjádření lítosti?

Spiegel: Írán se ptá - co dělá EU, kromě vyjádření lítosti?

Zatímco se Evropané snaží zachránit jadernou dohodu s Íránem, Washington opět zesílil kurz proti Teheránu, napsal německý časopis Der Spiegel.

Ilustrační foto
11. května 2019 - 04:20

USA proti němu již zavedly nové sankce a EU vyzývá Írán, aby nadále dodržoval podmínky smlouvy. Mezitím americké sankce vedly k prudkému snížení německého vývozu do Íránu.

Obrat mezi Německem a Íránem od začátku roku prudce poklesl, uvedl článek. V lednu a únoru 2019 klesl německý vývoz do Íránu na téměř 233 milionů EUR, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje pokles o 52,6%. Dovoz z Íránu se snížil o 42,2%, tj. na přibližně 41 milionů eur.

Vedoucí německo-íránské obchodní a průmyslové komory Dagmar von Bonsteinová tuto otázku mimo jiné spojuje s tvrdou politikou USA vůči Íránu. „Trh v Íránu se stal extrémně obtížným kvůli sankcím USA a ekonomickému rámci v zemi,“ poznamenala.


Americká vláda dlouho zaujímá tvrdou linii proti íránskému vedení. V loňském roce Spojené státy jednostranně odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. V posledních dnech se spor mezi oběma zeměmi opět zostřil: Washington oznámil, že posílá letadlovou loď k Íránu, Teherán pak prohlásil, že již nebude plnit některé body jaderné dohody a předložil ostatním stranám dohody ultimátum: pokud nesplní své sliby, Teherán podnikne další kroky. Spojené státy poté zavedly nové sankce proti Íránu a americký ministr zahraničí Mike Pompeo varoval Írán před útokem na Ameriku.

Americká vláda již nějakou dobu hovoří o íránské hrozbě, ale o jako konkétně se jedná neuvádí, napsal Der Spiegel. Donald Trump poznamenal, že nevylučuje možnost vojenské konfrontace, i když prý doufá, že se to nestane. Vyzval Teherán, aby vyjednal a uzavřel „spravedlivou dohodu“ a dodal, že nechce, aby Írán měl jaderné zbraně.

Německo, Francie a Spojené království spolu s EU odmítly íránské ultimátum o jaderné dohodě jako nepřijatelné. „Vyzýváme Írán, aby i nadále plně plnil své závazky“ a neudělal kroky, které by situaci ještě zhoršily, uvedli zástupci EU na summitu ve čtvrtek. Evropané se rozhodli dodržovat legitimní obchod s Íránem, aby dohodu zachovali, ale mají v úmyslu odmítnout veškerá ultimata.

Írán kritizoval reakci zemí EU, pokračovala publikace. „Namísto očekávání, že Írán jednostranně splní mezinárodní dohodu, by EU měla splnit své závazky vyplývající z dohody,“ napsal íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif na Twitteru. Po celý rok Spojené státy „tyranizovaly“ EU hrozbami, aby od dohody odstoupily, ale EU neudělala nic jiného, než vyjádření své lítosti. Tato pozice EU ukazuje, proč se dohoda podle Teheránu ocitla na pokraji krachu.

Kancléřka Angela Merkelová zdůraznila ochotu německé vlády jednat s Íránem. „Máme v úmyslu i nadále se spoléhat na diplomatické rozhodnutí,“ poznamenala na okraj summitu EU v Rumunsku, dodal Der Spiegel.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)