Svátek má: Oldřiška

Zprávy

Velikost textu:

Stoltenberg: Jaderné zbraně musí zůstat v Německu!

Stoltenberg: Jaderné zbraně musí zůstat v Německu!

Generální tajemník NATO Stoltenberg naléhavě vyzývá Německo a další země, aby se nevzdávaly "sdílení amerických jaderných zbraní" v Evropě.

Jens Stoltenberg, šéf NATO
10. února 2019 - 12:15

V době blížícího se skončení smlouvy o odzbrojení INF jsou americké jaderné zbraně v Německu opět v centru diskuse. Německá vládní koalice odkládá rozhodnutí o tom, jak Německo zajistí v budoucnu "jadernou účast".

Nyní přichází jasné prohlášení vedoucího NATO: Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varuje Německo a další partnery aliance, aby se nevzdali své účasti na sdílení amerických jaderných zbraních v Evropě.

„Tato jaderná účast je pro NATO důležitá," řekl Stoltenberg, „ a naléhavě vyzývám co nejvíce partnerů aliance, aby byli součástí této jaderné účasti - to zahrnuje i Německo."


Atomové zbraně v Německu je v současné době problémem pro velkou koalici, protože Bundeswehr bude brzy potřebovat nová letadla, která by byla nosičem amerických jaderných bomb v případě války.

Na letecké základně v Rheinland-Pfalz Büchel je uskladněno asi 20 atomových bomb typu B-61, z nichž každá má třikrát až čtyřikrát větší explozivní sílu než použitá bomba v Hirošimě,  přesný počet bomb není znám, oficiálně ani existence jaderného skladiště není potvrzena.

Německo, Nizozemsko, Belgie, Itálie a Turecko  jsou součástí "jaderné účasti", do níž jsou zapojeny nejaderné síly v NATO. Americké síly mají kontrolu, ale německá letadla Tornado jsou nosiči těchto bomb.
Vzhledem k tomu, že Tornáda musí být do roku 2025 vyměnny, potřebuje Bundeswehr nový stíhací letoun, který bude certifikován USA jako nosič jaderné bomby. Německé ministerstvo obrany zkoumá nákup amerických letounů F-18 nebo projekt Eurofighter.

Ale SPD brzdí v koalici, chce odložit rozhodnutí, zejména kvůli nové jaderné raketové krizi. objednávka nového letadla schopného nést jaderné zbraně je nyní špatným signálem, říká parlamentní viceprezident SPD Rolf Mützenich.

Určitá část SPD tlačí už několik let na stažení amerických jaderných zbraní, kandidát SPD na kancléře Martin Schulz ve volební kampani v roce 2017 prosazoval tento požadavek.

Ale šéf NATO Stoltenberg připomíná: "Cílem NATO je svět bez jaderných zbraní. Svět však nebude bezpečnější, kdybychom se vzdali jaderných zbraní, zatímco Rusko, Čína a další země si zachovávají nebo dokonce zvyšují svůj jaderný arzenál. "

Koncept "jaderné účasti" je součástí odrazující strategie NATO. Mělo by být ukázáno, že USA jsou připraveny používat jaderné zbraně na ochranu svých evropských spojenců bez jaderných zbraní. Zúčastněné státy uvažují a rozhodují ve výborech NATO o plánování jaderných zbraní a vytvářejí technické podmínky pro nasazení.

V Německu bylo rozmístění jaderných zbraní opakovaně kontroverzní, i když dává spolkové vládě vliv ve velmi citlivé oblasti. Takže tehdejší ministři zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) a Guido Westerwelle (FDP) dočasně zasáhli proti stažení amerických jaderných bomb z Německa.

(rp,prvnizpravy.cz,berlinermorgenpost,foto:arch.)