Svátek má: Ema

Zprávy

Velikost textu:

Strana.ua: Porošenko má krev na rukách za porážku v kotli Debalcevo

Strana.ua: Porošenko má krev na rukách za porážku v kotli Debalcevo

Tehdejší ukrajinský prezident Petro Porošenko potřeboval krev kvůli Minským dohodám, potřeboval prohloubit konflikt, potřeboval posílit nenávist v zem, proto nechal vykrvácet ukrajinskou armádu v kotli Debalcevo v únoru 2015.

Petro Porošenko rád vystupoval v uniformě
17. února 2020 - 09:01

„Měl čas odvrátit katastrofu, chtěl však trumfovat našimi ztrátami u Debalceva u Američanů, kteří pak zpřísnili sankce. Počítali s našimi dušemi a těly kvůli jejich dohodám,“ uvádí jeden z účastníků.

Od 20. ledna bylo jasné, že separatisté zaútočí přesně na Debalcevo. Od 25. ledna velitelství ATO téměř denně hlásilo prezidentovi, že za účelem zachování vojenské skupiny a její bojové účinnosti je nutné opustit tento kotel.

„Nikdy jsme nedostali příkaz ke stažení. 12. února Porošenko podepsal dekret o příměří a další den nepřítel zahájil útok na Debalcevo. Jsem přesvědčen, že Porošenko vytvořil tuto situaci kvůli svému PR,“ je přesvědčen jeden z tehdejších velitelů .  

„Jak spíte v noci? Proč nikdo není potrestán za Ilovajsk a Debalcevo?,"  zeptal se Vladimir Zelenskij Porošenka při předvolební debatě v dubnu 2019.


Později vojenský poradce budoucího prezidenta Ivan Aparšin slíbil, že se najdou viníci.

Po vítězství ve volbách však Zelenskij na toto téma zapomněl. O bojích na Ilovijsku, Debalcevu ani na letišti Doněck nebyla provedena žádná vyšetřování.

Alespoň prozatím. A stále nevíme pravdu o skutečném pozadí těchto událostí, končí článek na webu Strana.ua.

Kotel Debalcevo
Stovky mrtvých a zraněných, desítky spálených obrněných vozidel, tuny munice odevzdaných bez boje a reputace ukrajinské armády „pod stolem“.

18.února 2015 ozbrojené síly Doněcké lidové republiky dokončily zničení částí ukrajinské armády (UKA), obklíčené v centru oblasti Debalcevo.

Přitom jak bylo výše uvedeno došlo k podepsání příměří 12.února, ale Porošenko nedal pokyn ke stažení vojsk.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)