Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Strana.ua: Steinmeierova formule – podle opozice je to zrada Ukrajiny!

Strana.ua: Steinmeierova formule – podle opozice je to zrada Ukrajiny!

Kyjev souhlasil s „Steinmeierovou formulí“, ale odpůrci Vladimíra Zelenského se proti tomuto rozhodnutí ostře postavili.

Ilustrační foto
3. října 2019 - 04:42

„Steinmeierovou formulí“ se nazývá podepsaný v Minsku postup, podle něhož by mělo dojít k volbám v oblastech Luhanska a Doněcka (na teritoriích DLR a LLR) podle ukrajinských zákonů a pod mezinárodním dohledem. Ovšem zatímco politici v Evropě mluví o nadějích ohledně "průlomu" v ukrajinském konfliktu a plácají Zelenského po zádech, na Ukrajině to vypadá na nastupující bouři.

Podle „Strana.ua“ hodně nyní záleží na tom, jak bude Zelenskij připraven vysvětlit společnosti, že je třeba dodržovat "Steinmeierovu formuli", ale tým ukrajinského prezidenta není tímto směrem příliš aktivní, což je pro úřady spojeno s vážnými problémy.

Ukrajina souhlasila s „Steinmeierovou formulí“, a pokud se Kyjev nezastaví na tomto kroku, mohou se v Donbasu konat volby, které ukončí válku. Publikace „Strana.ua“ pak sledovala reakci ukrajinských politiků a nacionalistů na podpis „Steinmeierovy formule“.
 
Podle publikace si asi dvě stě aktivistů večer 1. října vybralo k prezidentské kanceláři. Aktivisté namalovali  v červené a černé barvě na bílém plátně „žádná kapitulace“ a otočili ho naproti vchodu do budovy.
 
„Dnes vidíme jasný směr k zavedení míru pod vlivem Ruské federace. Řeknu vám jako voják: nedovolíme současným ukrajinským úřadům, aby se žonglovaly slovy a předávat území, jak chtějí, vzdávat je podle údajného oddělení vojsk, pod údajně zvláštním statusem, podle údajně „Steinmeierové formulí“, která je plně přizpůsobena Rusku, pod okupantem,“ řekl šéf ústředí Národního sboru Rodion Kudrjašov.
 
Protest proti Steinmeierově formuli začala na Majdanu. Tam se sešlo až sto lidí. Kromě nacionalistů a příznivců Petro Porošenka byli i známí radikálové z „Bratrstva“ Korčinského, kteří pracovali pro prezidentskou adminitrativu za Porošenka.
 
Protestu se zúčastnil zástupce z „Evropské solidarity“ (Porošenkovy strany) Vladimír Arjev.
 
„Znovu Majdan. Opět s celou rodinou. Opět proti kapitulaci ukrajinských zájmů Ukrajiny,“ napsal.

 
Na akci na Majdanu a před úřad prezidenta však vyšlo jen velmi málo lidí. Mnohem aktivnější v souvislosti s tímto tématem byli politici, kteří nyní s největší pravděpodobností budou představovat „antisteinmeierovu frontu“.
 
Vedoucí téměř všech parlamentních frakcí uvedli, že jsou proti „Steinmeierově formuli“. Jedno z prvních prohlášení učinil bývalý prezident Petro Porošenko. Dokonce nahrál skupinové video se členy své strany.
 
„Neexistuje žádná „Steinmeierova formule“ jako součást Minských dohod! Podepsání formule ruského původu – to Putinůva formule a de facto znamená oslabení nebo dokonce zrušení sankcí proti Rusku. Takový scénář nedovolíme. Jsme v solidaritě s činy a výzvami, které dnes slyšíme mezi veterány. Nedovolíme, aby byl ukrajinský stát zničen,“ řekl Porošenko ve své videozprávě.
 
Strana „Golos“ požadovala svolání uzavřené parlamentní schůze. Zelenskij by podle toho měl podle lídra Vakarčuka přečíst dokument, který Leonid Kučma podepsal v Minsku. Steinmeierova formule byla v Golosu nazývána za neexistující, a považoval volby v Donbasu za demokratické podle této formule byly Vakarčukem předem odmítnuty, i kdyby byly schváleny mezinárodními odborníky.
 
Vůdkyně „Baťkyvčiny“ Julie Tymošenková tuto fomuli rovněž odsoudila.
 
„Vlastenecká strana považuje „Steinmeierovu formuli“ pro Ukrajinu za nepřijatelnou a její podpis v Minsku je přímou hrozbou pro národní bezpečnost, územní celistvost a svrchovanost naší země. Vyzýváme prezidenta, aby bezodkladně svolal vůdce parlamentních frakcí a podrobně vysvětlil, co je podepsáno v Minsku a jaké kroky byly dohodnuty,“ uvedla Tymošenková.
 
Jedinou frakcí, která pozitivně hovořila o Zelenského kroku a plně podpořila „Steinmeierovu formuli“, byla „Opoziční platforma“.
 
„Koordinace Steinmeierovy politické formule pro řešení konfliktu je velkým krokem k míru a ukazuje odhodlání ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského ukončit krvavý konflikt v Donbasu," uvedla strana.
 
Jak publikace uzavírá, hodně nyní záleží na tom, do jaké míry bude Vladimír Zelenskij připraven společnosti vysvětlit, že je nutné splnit „Steinmeierovu formuli“ a že bez ní válku nelze ukončit. Proto musí prezident a jeho řečníci zahájit otevřenou debatu a argumentovat ohledně své pozice, aby dokázali, že směr, který naznačují Porošenko, Tymošenková a Vakarčuk, je slepá ulička, která povede pouze k pokračování války.

Nicméně vzhledem k tomu, že Zelenského tým není v tomto směru nijak zvlášť aktivní, znamená to, že bude slovo „zrada“ znít hlasitěji než ostatní, což bude pro vládu znamenat opravdu velké problémy, poznamenala "Strana.ua".

Zelenskij se snažil zmírnit kritiku tím, že „Steinmeierova formule“ příjde na přetřes až po přijetí zákona o Donbasu (resp. jeho statusu), a na zákon dojde řada až po summitu „normanské čtyřky“. A že k volbám v Donbasu nemůže dojít dokud tam budou vojska.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: arch.)