Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

SZ předpověděl mladé idealistce ze Švédska nevyhnutelné fiasko!

SZ předpověděl mladé idealistce ze Švédska nevyhnutelné fiasko!

16letá Švédka Greta Thunbergová se dnes stala skutečnou ikonou pro hnutí ochránců klimatu. Mladá idealistka však čelí realitě a tento scénář bude tvořit základ klasické tragédie.

Greta Thunbergová
16. srpna 2019 - 11:06

Podle Süddeutsche Zeitung nelze splnit všechny požadavky na ochranu klimatu, takže Thunbergová je odsouzena k nevyhnutelnému neúspěchu.

Pokud jde o ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou a její školní stávky na ochranu klimatu, není téměř nic, sotva se dá něco citovat, než příběh o nových králových šatech. Podle Süddeutsche Zeitung je Greta vnímána jako dítě, které vyšlo z davu a veřejně nazvalo krále nahého. Podle jejího názoru je nahý - každý člověk žijící bez ohledu na klima.
 
Podle publikace se však mladá idealistka potýká s realitou a tento scénář bude tvořit základ klasické tragédie, v jejímž středu bude Greta Thunbergová. Podle autorky článku je Thunbergová ve skutečnosti odsouzena k neúspěchu: její kritici s nadšením čekají, až budou moci odhalit pokrytectví hrdinky, protože je to jen člověk, jednoho dne bude nachytána plastovou slámkou v ústech nebo na nějakém jiném porušení svých vlastních doktrín. Ale na druhou stranu její fanoušci s neméně smysluplností čekají, až svět selže a nesplní všechny požadavky klimatického hnutí.


„Ale je tu jedna věc: všechny tyto požadavky nelze splnit.Mnohé z nich jsou radikální, společensky nepřijatelné a nelze je realizovat ve lhůtách, které aktivisté požadují od politiků. To je podstata tragédie, v níž se klimatická krize mění na veřejné vnímání,“ uvádí noviny.
 
Dnes je klimatické hnutí zároveň hnutím mimo starší generaci. V Evropě je plánována změna paradigmatu: požadavek na svobodu byl nahrazen výzvou ke zvýšené regulaci. Mladí lidé říkají svým rodičům: žili jste špatně, na naše náklady, a teď vám řekneme, jak správně žít. A není divu, že se Thunbergová stal jakousi ikonou pro hnutí ochránců klimatu.
 
Jak publikace uzavírá, skutečnost, že šestnáctiletá dívka hovoří o věcech, o nichž vědci a někteří politici mluví už léta, a svět poslouchá její slova, naznačuje, jak mnohem méně se respektují elity, seriózní politici a vědci. A v tomto je Thunbergová velmi podobná Donaldu Trumpovi: jsou schopni vyvolat větší politickou aktivitu než ti, jejichž profese má dosáhnout politických kompromisů. 

„Nadšení pro Gretu Thunbergovou je převrácenou stránkou populismu a la Trump nebo „Alternativy pro Německo“: obě jsou založeny na nedůvěře vůči vládnoucím elitám. Proto by s dívkou ze Švédska neměly být spojeny příliš vysoké naděje. Pouze radikálními požadavky nelze zakrýt královu nahotu. K tomu potřebujeme ty, kteří rozumí tkaní,“ dodává autorka článku.

(kou, prvnizpravy.cz, sueddeutsche.de, foto: youtube)